Dolár, bitcoin, libra?

Juraj Karpiš napísal blog pre Týždeň o budúcnosti peňazí. 01. 07. 2019.

Dolár, bitcoin, libra?

Facebook oznámil plán prísť začiatkom roka 2020 s vlastnou kryptomenou Libra. Evolúcia peňazí teda po polstoročí rozmŕza. Je to užitočný pokus alebo vopred prehratý zápas?

Prekvapilo ma, ako dlho to Facebooku trvalo. Peniaze sú pamäť dobrých skutkov v spoločnosti – a Facebook má 2,38 miliardy aktívnych používateľov po celom svete! Monetárna únia Libry by mala sedemkrát viac obyvateľov ako eurozóna. Navyše práve technologické platformy, špecializujúce sa na sieťovanie a správu databáz, sú prirodzeným miestom pre peňažnú komunikáciu, a nie technologicky zaostávajúce banky.

Čína v tom o dekádu predbehla „vyspelý“ svet. Wechat a Alipay tam ukradli klasickým bankám veľkú časť peňažnej pamäte. Facebook však nechce iba dílovať štátne peniaze ako jeho čínski bratia. Chce novú kryptomenu, postavenú na blockchaine. No na rozdiel od bitcoinu plánuje jej hodnotu stabilizovať krytím v podobe rezerv, ako sú meny alebo štátne dlhopisy.

Nahliadnutie do whitepaperu Libry však odhalí, že ide skôr o karikatúru kryptomeny. Nejde o to, že ich blockchain nemá bloky, problém je hlbší. Do systému sa nemôže zapojiť a za zmenu peňažnej pravdy nemôže hlasovať ktokoľvek zúčastnený. Kľúče od tlačiarne, tučné zisky zo správy rezerv a právo meniť peňažnú pamäť si ponechá Mark Zuckerberg so skupinkou vyvolených. Libru majú riadiť zakladajúci členovia, okrem Facebooku napríklad aj Visa, MasterCard, PayPal či Ebay. Vraj raz, keď bude svet pripravený, sa kontroly vzdajú.

To je v rozpore s podstatou kryptomien. Satoshi Nakamoto vytvoril bitcoin práve preto, aby decentralizoval peniaze a vrátil ich z rúk politikov a finančníkov späť ľuďom. Bitcoin nepotrebuje vieru v dobro svojich správcov. Lebo moc korumpuje – a absolútna moc, spočívajúca v kontrole peňazí stoviek miliónov ľudí, korumpuje absolútne.

Genialita Satoshiho vynálezu spočíva aj v tom, že si odmietol dať všemocný prsteň na vlastný prst. Neuveril, že je boh a že dokáže odolať pokušeniu absolútnej moci. Osud bitcoinu prenechal ľuďom a nimi generovanému spontánnemu poriadku. Nevieme, kto Satoshi vlastne je, kde býva. A vzhľadom na radikálnu decentralizáciu bitcoinu je to dnes už úplne jedno. Zuckerberg, naopak, stavil na vlastné dobro. Už dnes na svojej platforme maže, čo do neho nepasuje. Napríklad v roku 2018 zakázal na Facebooku reklamu kryptomien.

Myslím, že tiež podceňuje štát. Ten v peniazoch neznesie konkurenciu. Nebyť kontroly štátneho monopolu v peniazoch, Goldman Sachs by nemal v roku 2009 rekordné zisky, ale krach, exšéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke by nepísal knihy o vlastnom hrdinstve a Jean Claud Juncker by dnes nebol prezident Európskej komisie, ale politický dôchodca.

Libre držím palce, ale ak si Mark naozaj skúsi nasadiť prsteň, ktorý ovláda všetky ostatné, okamžite po ňom vyrazia čierni jazdci. Buď mu kryptoprsteň ukradnú alebo si z neho spravia dílera vlastných, zlých peňazí. Rovnako, ako sa to stalo PayPal, Alipay a Wechat.

Týždeň
01. 07. 2019

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards