EDITOR'S PICK

Štát daň z cukru nezavádza kvôli zdraviu

V mediálnom priestore sa v posledných mesiacoch pravidelne objavuje téma dane zo sladených nápojov a aktuálne to vyzerá tak, že bohatá zbierka slovenských daní bude pod zámienkou motivovania „spotrebiteľov k zdravšiemu spôsobu života“ mať nový prírastok. Práve odôv...
Matej Bárta
Matej Bárta Junior Analytik
Kto dohliadne na kvalitu
zdravotníctvo

Kto dohliadne na kvalitu

Predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) bola odídená. Jej dva roky vo funkcii boli divoké a zameranie úradu na jedinú tému zdravotníctvu, zisk poisťovní, sotva nejak prospelo. Napriek tomu však hlbšie naviazanie ÚDZS na vládu zmenou kompetenčného zákona považujem za zlý krok. No v 20-ročnej histórii ÚDZS bola jeho nezávislosť vždy skôr iluzórna.

Čo je cieľom zdravotníctva
zdravotníctvo

Čo je cieľom zdravotníctva

Pri rozhovoroch na tému zdravotná politika sa objavujú desiatky rôznych tém. Väčšinou sa jedná o pomerne úzke a technické záležitosti. Je to pochopiteľné, pena dní je naplnená novelami, rozpočtami, akútnymi problémami.

Posledný vysokokvalifikovaný nech zhasne

Posledný vysokokvalifikovaný nech zhasne

Koncom minulého roka ohlásil Jeff Bezos, tretí najbohatší človek planéty, sťahovanie zo Seattlu do Miami. Možno za tým bolo slnko a možno nová daň z kapitálových príjmov, ktorú pripravuje štát Washington. Tá bola v pôvodnej verzii nastavená tak, že 97% jej výnosov by zaplatilo presne 5 obyvateľov tohto amerického štátu. Aj v upravenej verzii by Bezos bol „dlžný“ vyše 1 miliardu dolárov na dani.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Príliš ambiciózne ciele
energetika

Príliš ambiciózne ciele

V priebehu rokov 2018-2022 sa viackrát menili tzv. zelené ciele. Ešte v roku 2018 sa počítalo s 32% podielom obnoviteľných zdrojov (ďalej OZE) v roku 2030, teraz je to o tretinu viac, už 42,5%.

Týždeň s INESS 45
týždenný newsletter

Týždeň s INESS 45

Vážení priatelia,

s radosťou vás vítame pri ďalšom vydaní nášho ekonomického newslettera! 

Dnes sa dočítate o excentrickom ekonómovi a.k.a. novom argentínskom prezidentovi, dozviete sa naše odpovede na otázky ohľadom bankovej dane a zistíte aj podrobnosti schovávajúce sa za zvyšovaním platov ministrov a premiéra.

Prajeme vám podnetné čítanie a príjemný víkend!


 

Vedeli ste?

Vláda prerozdeľuje zhruba 50% štátnych výdavkov, zvyšok predstavujú najmä výdavky Sociálnej poisťovne na dôchodky, výdavky zdravotných poisťovní a územnej samosprávy.

Naše publikácie Všetky knihy
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards