Atény sú od pomoci veriteľov stále závislé

Ekonomika rastie už tri mesiace za sebou. Stále je to však málo.

Atény sú od pomoci veriteľov stále závislé

Bratislava – Grécko je stále pod ochrannou rukou veriteľov, Európskej únie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu. Bez ich pomoci by už dávno skončilo v bankrote. Zadlžená krajina a jej veritelia v eurozóne dosiahli v sobotu predbežnú dohodu o reformách, ktoré sa v Aténach musia rozvinúť v rámci tretieho záchranného programu, ktorý by pomohol Grécku oslobodiť sa od zahraničnej pomoci. "Revízia zo strany medzinárodných inštitúcií je ukončená, dosiahli sme dohodu," uviedol v sobotu grécky minister financií Euclid Tsakalotos. Napriek politickým obmedzeniam vyplývajúcim z členstva v menovej únii dosiahlo Grécko významný pokrok pri odstraňovaní svojej makroekonomickej nerovnováhy. Na druhej strane však analytik z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Martin Vlachynský upozorňuje, že toto je už tretí záchranný program a 14. reformný balíček v zadlženej krajine. "Tieto reformy mali v Grécku prebudiť ekonomický rast, ktorý by krajine pomohol postupne sa vyplatiť z dlhov, ale rast stále neprichádza. Bez odpisu dlhu bude ťažké v krajine znížiť neistotu a rozbehnúť investície," hodnotí Vlachynský.

Otáznik nad krajinou

Na konci októbra Predstavenstvo Európskeho mechanizmu pre stabilitu schválilo Grécku vyplatenie 0,8 miliardy eur na zúčtovanie nedoplatkov. Toto je zostávajúca suma tretej kvóty finančnej pomoci Európskeho mechanizmu pre stabilitu schválenej 7. júla 2017. "Som spokojný so zaznamenaním pokračujúceho záväzku gréckej vlády očistiť nedoplatky. Výška nedoplatkov znížená v posledných mesiacoch znamená, že Grécko prekonalo cieľ stanovený v programe, a to by malo pozitívny vplyv na hospodárstvo krajiny," povedal generálny riaditeľ Európskeho mechanizmu pre stabilitu Klaus Regling. Martin Vlachynský tvrdí, že v kombinácii s extrémnym natiahnutím gréckeho dlhu existuje šanca, že tamojším verejným financiám sa podarí udržiavať nad vodou aj po skončení záchranného programu. Ak však príde k návratu do normálu, Grécko sa veľmi rýchlo môže ocitnúť tam, kde bolo na začiatku, čiže mimo trhu. "Odpis významnej časti dlhu preto stále považujem za dôležitý pre skutočný reštart gréckej ekonomiky," uvádza analytik.

Prognóza na budúci rok

Tempo rastu gréckej ekonomiky sa v treťom štvrťroku spomalilo. Analytik Capital Markets Radoslav Tupý tvrdí, že grécka ekonomika sa začína zobúdzať, keďže hrubý domáci produkt oproti minulému roku narástol o 1,3 percenta. Nepriaznivá situácia však v Grécku naďalej pretrváva. "Verejný dlh sa stále pohybuje okolo 180 percent hrubého domáceho produktu," uvádza analytik. Ďalej dodáva, že v prípade, ak by bol program pomoci zvýšený o päť miliárd eur, pri súčasnom objeme nebude mať výrazný vplyv na ekonomickú situáciu Grécka. Podľa najnovších odhadov zahraničných ekonómov sa očakáva, že miera nezamestnanosti klesne do roku 2018 na 20,2 percenta. V tomto roku to môže byť 21,7 percenta, čo je stále jedna z najvyšších úrovní nezamestnanosti spomedzi krajín eurozóny. Krajinu čaká tretí balíček finančnej pomoci, ktorého hodnota je 86 miliárd eur. Očakáva sa, že sa využije do konca augusta 2018. Vláda v Aténach predpokladá, že dovtedy získa dôveru finančných trhov a sama si na nich dokáže zabezpečiť prostriedky na chod štátu.

Michaela Barcíková, HN, 5.12.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards