O Bitcoine

Juraj Karpiš z INESS odpovedal dňa 20.11.2013 na otázky novinára o Bitcoine.

O Bitcoine

Je kúpa Bitcoinu špekuláciou alebo skutočnou investíciou?

Je podobnou špekuláciou ako je nákup inej nekrytej meny, ako napríklad českej koruny, eura alebo amerického dolára. Jeho hodnota je totiž odvodená prevažne od jeho očakávanej výmennej hodnoty v budúcnosti. V cene bitcoinu sú zatiaľ obrovské výkyvy vzhľadom na realtívne malú likviditu tohto trhu oproti iným menám.

Ako dlho prežije Bitcoin?

To závisí od ľudí, či budú tento elektronický platobný systém, ktorý obchádza klasické finančné štruktúry využívať alebo nie. Dôležitou fázou vývoja bude, či sa bitcoinu nokoniec podarí stať sa peniazmi - teda všeobecne akceptovaným prostriedkom výmeny . Dĺžka prežitia bitcoinu zároveň závisí od toho, čo všetko urobia štáty preto, aby znemožnili jeho fungovanie. No aj keby bitcion hneď zanikol, čo zostane je prevratný spôsob decentralizovanej správy účtovných zápisov, ktorý koncept bitcionu priniesol. Ten je totiž použiteľný v množstve iných oblastí, kde je  treba rozvrátiť zastaranú, neefektívnu, hierarchickú, centralizovanú štruktúru.

Očakávate rozšírenie tejto meny medzi bežné platby (napr. v reštauráciách)?

Skôr nie, ale to samozrejme nič neznamená, keďže od mňa to nezávisí. Napriek tomu ale bitcoinu držím palce, aby vyvrátil moju skepsu. Poskytuje totiž alternatívu ku štátnym monopolným peniazom s núteným obehom.

Ak by Bitcoin zanikol, existuje medzi virtuálnymi menami jeho možný nástupca?

Existuje množstvo klonov bitcionu, postavených na podobnom koncepte - Litecoin, Namecoin, PPCoin, Novacoin atď. Ich trhová kapitalizácia je však rádovo nižšia . To či by mohli nahradiť bitcoin závisí od dôvodov prípadného zániku bitcoinu.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards