Už prišlo aj na kaderníkov, alebo príbehy EÚ regulácii

Hoci sú momentálne v kurze najmä otázky života a smrti eurozóny, 30 033 európskych úradníkov určite nezaháľa a tvrdo pracuje na nových reguláciách a z nich plynúcich rozsudkoch.

Už prišlo aj na kaderníkov, alebo príbehy EÚ regulácii

Pripravili ich už tisíce, niektoré zábavné (ako legendárna regulácia zakrivenia banánov, alebo zákaz označovať vodu ako prostriedok proti dehydratácii), niektoré menej vtipné, s okamžitými nepríjemnými dôsledkami (drahšie poistenie pre ženy, ktoré nemôžu byť považované za bezpečnejšie vodičky, či aktuálny nábeh zákazu neobohatených chovných klietok pre sliepky, ktorý riadne predražil kraslice). Nepríjemné bude určite aj odobratie vodičských oprávnení veľkej skupine diabetikov. Našťastie, povinnosť povinnosť predávať vajcia a rožky nie na kusy, ale na kilá vďaka odporu neprešla.

So sériou nápadov, ktoré našťastie spadajú do sekcie „komické“, prišli počas sociálneho dialógu coiffureEU a UNI-Europa Hair and Beauty, teda európske združenie zamestnávateľov v kaderníctve a celoeurópske kadernícke odbory.

Tí už dávnejšie prišli s európskym kaderníckym certifikátom, ktorý zaručuje, že vaša ofina nebude nikdy na krivo. Počas aktuálneho stretnutia sa zamerali najmä na vylepšenie BOZP tejto mimoriadne nebezpečnej profesie. Ak prejdú návrhy Komisiou, kaderníčky a kaderníci už nebudú môcť nosiť topánky s opätkom. Nevedno, či sú za tým nespokojní zákazníci s odstrihnutým uchom (kto nezatváral v šiestich rokoch počas strihania oči zo strachu pred týmto hrozným zranením, prihláste sa!), alebo nešťastní profesionáli, ktorí si vrazili pri zakopnutí natáčku do oka. Rovnako sa zakazuje nosenie prsteňov a hodiniek ako nehygienické. Veď kto by chcel k novej trvalej aj týfus alebo legionelu?

Zamestnávatelia by mali takisto obmedziť počet zákazníkov na jedného kaderníka, aby predišli „emocionálnemu kolapsu“. Vypočuť si tisíc päťsto historiek denne musí byť psychicky náročné, len nerozumiem, prečo sa zároveň tieto združenia zhodli na tom, že by zamestnávateľ mal podporovať „pravidelný sociálny dialóg“, ktorý by mal udržiavať medziľudskú pohodu na pracovisku.

Pevne verím, že jedného dňa dospejeme natoľko, že zakážeme predaj strihacích strojčekov osobám bez kaderníckeho certifikátu. Nielenže tieto nebezpečné stroje hrozia bežnému užívateľovi krivým účesom, ale oberajú o prácu tisíce mladých kaderníkov.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards