Fico musí za štyri roky nájsť tri miliardy (Pravda)

Ak vláda alebo parlament rozhodnú, že na nejaký účel vyčlenia 10 alebo 20 miliónov eur, tak to je suma, ktorá sa nejakou realokáciou dá získať. Ak hovoríme o vyšších sumách, tam v momentálnej situácii priestor nevidím, vysvetľoval pre denník Pravda Radovan Ďurana z INESS dňa 15.3. 2012.

Fico musí za štyri roky nájsť tri miliardy (Pravda)

Za štyri roky bude musieť nová vláda priliať do rozpočtu od 2,5 do 3,3 miliardy eur na to, aby sa prestali zadlžovať budúce generácie a štát sa vyhol 70–miliónovej pokute, ktorá vyplýva z nových fiškálnych pravidiel v eurozóne.

Minulá vláda uskutočnila v roku 2011 tvrdú konsolidáciu za 1,7 miliardy eur. Pred lídrom Smeru Robertom Ficom stojí ešte väčšia výzva.

O to viac, že Fico nechce zostať len pri šetrení, ale plánuje väčší rozvoj. Tak pravica, ako aj teraz ľavica sa hlásia k záväzku znížiť defi cit do roku 2013 pod tri percentná výkonu ekonomiky a podľa európskych pravidiel sa schodok v štrukturálnom vyjadrení musí do roku 2016 znížiť na 1,5 percenta. Pri konsolidácii išla pravica cestou vyšších spotrebných daní, krátenia výdavkov a platov úradníkov okrem učiteľov, pri vyšších výdavkoch na sociálne veci a diaľnice.

Smer nechce obrať ľudí so strednými a nízkymi príjmami. "Chceme zaviesť vyššie dane pre bohatých a silných, zároveň však aj urobiť poriadok vo výbere daní a ušetriť v štátnej správe a napokon opäť rozbehnúť veľké verejné investície. Získané peniaze by sa použili na tvorbu nových pracovných miest a rozvoj regiónov," povedal hovorca Smeru Erik Tomáš.

Od januára 2013 viac ako 25–tisíc ľudí s príjmom nad 2 750 eur mesačne bude platiť daň 25 percent, čím sa naruší rovná 19–percentná daň. Vyššiu sadzbu dane, 22 až 23 percent, budú mať aj najziskovejšie firmy. Spolu so zdanením luxusných nehnuteľností, nerestí a bánk by do rozpočtu prišlo asi 400 miliónov eur. Jeden z poradcov Smeru Ľudovít Ódor, ktorý predtým radil premiérke Ivete Radičovej, sa podieľal na štúdii ďalších možných opatrení do roku 2016 za niekoľko miliárd eur. Predstavitelia Smeru potvrdili, že sa štúdiou môžu sčasti inšpirovať.

V analýze sa spomína možnosť ponechania koncesionárskych poplatkov, šetrenie v štátnej správe, rušenie niektorých dávok pre bohatých, lacnejšie skladovanie ropy, odstránenie výnimiek pri platení odvodov, zavedenie registračnej dane z áut, vyššie ekologické dane, zdanenie sladených nápojov či plošné dvíhanie dane z príjmu a DPH. Je však otázne, či Smer bude obmedzovať sociálne dávky, meniť dane a odvody živnostníkom či zdražovať cez dane energie. V prípade DPH už strana povedala, že môže byť vyššia len na luxusné tovary.

Znižovanie deficitu však môže ešte naraziť aj na priority Smeru. "Jedným z problémov, ktorý je potrebné čo najrýchlejšie riešiť, bude nájsť finančné prostriedky na vyššie platy lekárov, zdravotné sestry a na oddlženie nemocníc," hovorí podpredseda strany Peter Kažimír. Podľa Asociácie nemocníc Slovenska na vyššie platy pre lekárov a zdravotné sestry tento rok chýba až 100 miliónov eur.

Viac chce Smer aj na iné priority. Stanislav Becík, kandidát na ministra pôdohospodárstva, potvrdil, že na agrosektor pôjde z rozpočtu viac. "Nepôjde o klasické dotácie, ktoré dávame kórejským firmám, toto je podpora, ktorá sa nám dvakrát vráti. Ak sme solidárni v zdravotníctve, tak musíme byť aj v tejto oblasti," konštatuje Becík.

Podľa analytika si priority budú vyžadovať dodatočné opatrenia. "Ak vláda alebo parlament rozhodnú, že na nejaký účel vyčlenia 10 alebo 20 miliónov eur, tak to je suma, ktorá sa nejakou realokáciou dá získať. Ak hovoríme o vyšších sumách, tam v momentálnej situácii priestor nevidím," hovorí analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS Radovan Ďurana.

Analytici upozorňujú, že pre ekonomiku bude z dlhodobejšieho hľadiska lepšie, ak sa uskromní štát. "Pri zvyšovaní daní sa obmedzia investície súkromného sektora. A to nielen investície do výstavby, ale takisto do inovácií, čo je zdrojom budúceho rastu krajiny," dodáva analytik Next Finance Martin Prokop.

Lenka Buchláková

Pravda, 15.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards