Zrušenie hotovosti je pevnejší sobáš s finančným systémom

„Poprední vedci sa zhodujú...“ Keď takto začína novinový článok, viete, že je niečo zle. Väčšinou nasleduje prezentácia politického názoru bez dostatku podporných faktov.

Zrušenie hotovosti je pevnejší sobáš s finančným systémom

Podobne začína aj nedávna tlačová správa, prezentovaná vo viacerých médiách (v SME ako „Ekonómovia podporujú zrušenie hotovosti, označili ju za nemodernú“). „Poprední ekonómovia“, na čele s Kennethom Rogoffom (a kartovými spoločnosťami, ktoré podobné podujatia štedro dotujú), sa na konferencii v Londýne zhodli, že „Zrušenie fyzických peňazí by pomohlo zasiahnuť proti čiernej práci a drogám a uľahčilo centrálnym bankám uskutočňovať ich peňažnú politiku,“ a „Pri súčasných technických možnostiach sú mince a bankovky skutočným anachronizmom."

Je ironické, že na jednej strane sa z oficiálnych miest operuje sa zastaranosťou hotovosti (čo také koleso, to sme mali nahradiť už pred tisícročím?), na strane druhej sa vydávajú varovania pred Bitcoinom a podobnými technologicky revolučnými menovými systémami. Ale to len tak na okraj – pozrime sa radšej na prvé dva argumenty.

Ten prvý je absurdný. Čierny a šedý trh nikdy nepotreboval oficiálne platidlo. Príchod Bitcoinu mu prácu významne uľahčil (a netreba na to žiadnu technickú výbavu ani znalosti, viď bitcoinoví veksláci v Argentíne), ale zločin si hravo poradí aj bez neho. Napríklad americkí drogoví díleri obľubujú ako alternatívne platidlo tekutý prací prášok, vo federálnych väzniciach je všeobecne uznávaným platidlom makrelová konzerva.

Ten druhý je nebezpečný. Prechod na bezhotovostnú ekonomiku by úradníkom centrálnych bánk určite uľahčil ich prácu. Príslušníci finančnej správy by už nemuseli prehľadávať ponožky ľuďom, zúfalo sa snažiacim vyviesť svoje úspory z krajiny. V prípade kolapsu meny by bolo nemožné utiecť do devíz, či aspoň do tovarov.

Transakcie nad ľubovoľnú sumu by mohli byť centrálne a prakticky okamžite zablokované. Ľudia bez hotovostnej rezervy by poslušne stáli pred nefunkčnými bankomatmi a čakali na rozhodnutia politikov. Nie, to nie je vízia alarmistov, ale veľmi čerstvá skúsenosť Cyperčanov, či Bulharov. Každá obchodná transakcia medzi ľuďmi, od nákupu ponožiek až po vreckové pre deti by bola zaznamenaná (a v rámci boja proti terorizmu sprístupnená tajným službám, ako donedávna telefonické hovory). Sobáš s finančným systémom bude dokonalý. V dobrom, i zlom. Možnosť výberu sa stratí.

Vízie hyperinflačných bláznov? Možno, ale to si myslelo aj veľa ľudí na Cypre. Bez ohľadu na to, čo odporučia poprední ekonómovia, prechod k bezhotovostnej ekonomike sa už deje. Stále viac štátov stanovuje maximálne sumy, ktoré môžete zaplatiť v hotovosti (na Slovensku je limit momentálne 15 000 eur pre fyzické osoby a 5 000 pre podnikateľov). Dúfajme teda, že sa v tomto manželstve na finančný systém budeme môcť ako na partnera bezmedzne spoľahnúť.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards