Zrušíme gastrolístky? Vláda má plán, no názory odborníkov sa rôznia: Matovič debatu stopol

Róbert Chovanculiak sa pre Topky vyjadril ku gastrolístkom. 22. 05. 2020.

Zrušíme gastrolístky? Vláda má plán, no názory odborníkov sa rôznia: Matovič debatu stopol

Slobodné rozhodnutie

Analytik INESS Róbert Chovanculiak takisto vidí riešenie v tom, že by mali byť gastrolístky zrušené alebo dobrovoľné. Rovnako považuje za efektívne a spravodlivé riešnie, pokiaľ by mali ľudia na výber, v akej forme lístky dostanú. „Gastrolístky vytvárajú náklady pre zamestnávateľov, zamestnancov aj poskytovateľov reštauračných služieb. A to bez toho, aby prispievali nejakou výraznou pridanou hodnotou oproti alternatíve s hotovosťou. Pre realizáciu tejto alternatívy postačuje v zákone odstrániť povinnosť vydávať pre zamestnancov gastrolístky a ponechať daňové zvýhodnenie aj na hotovosť určenú na stravovanie. Potom sa budú môcť zamestnávatelia so zamestnancami slobodne rozhodnúť, aký spôsob výplaty budú preferovať,“ uviedol pre Topky.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards