Zmraziť platy? Zvýšiť dane? Ak nepríde radikálne šetrenie, hrozí nám krach

Denník SME uverejnil vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k zvýšenému dlhu verejnej správy. 

Zmraziť platy? Zvýšiť dane? Ak nepríde radikálne šetrenie, hrozí nám krach

Ako uviedol, predpokladaný koncoročný schodok znamená, že každé šieste euro vyplatené na rodinnom prídavku, či na mzde premiéra, by sme si museli požičať. To je dostatočný dôvod na paniku.

Radovan Ďurana, INESS: 

„Vidíme to na Maďarsku, ktoré dnes dáva trikrát viac na úroky ako Slovensko, ale zatiaľ oficiálne nezbankrotovalo. Argentína bankrotovala pri podstatne nižších dlhoch ako Grécko. Slovensko tiež nie je Taliansko, ktoré má vyšší dlh ako my, ale aj väčšiu ekonomiku, ktorej pád by mohol ohroziť celú eurozónu. Preto mu trhy ochotnejšie požičajú ako slovenskej vláde. Aj štát, ktorý vie predávať svoje dlhopisy, ale jeho výdavky sú neefektívne prešustrované, nie je víťazstvom občanov."

Celý článok zo dňa 19.9.2023 si môžete prečítať tu.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards