Zdanenie bitcoinu, menej výhodné sporenie. Čo chystá Kažimír (SME)

Denník SME uviedol názor Radovana Ďuranu k štátnemu príslevku na bývanie. 16.1.2018 

Zdanenie bitcoinu, menej výhodné sporenie. Čo chystá Kažimír  (SME)

Koniec minulého roka sa niesol v znamení takzvaných kryptomien, teda virtuálnych mien, ktoré sa nedajú chytiť ako papierové peniaze či mince, ale existujú v digitálnom priestore.

Kým v minulosti o kryptomenách málokto vedel, zaujímal sa či dokonca do nich investoval, posledné týždne minulého roka to zmenili. Dôvodom je mena s názvom bitcoin, ktorá vlani narástla o 1369 percent.

Na popularitu virtuálnych zmien už reaguje aj slovenské ministerstvo financií, ktoré prišlo s informáciu, že rieši ako tieto meny zdaniť.

Akýsi spotrebná daň?

Ministerstvo by nechce zdaniť všetko, čo je spájané s virtuálnymi menami. Platiť by mali firmy či živnostníci z príjmu, ktorí budú mať z predaja tovaru, za ktorý im človek zaplatí napríklad bitcoinom.

"Naozaj máme záujem riešiť otázky zdanenia príjmu vzniknutého pri výmene za tovar, rovnako príjmu pri obchodovaní s takouto kryptomenou," povedal minister financií Peter Kažimír.

Dotknúť by sa mohlo zdanenie najmä obchodov, v ktorých už dnes vo virtuálnej môžu ľudia platiť ako je napríklad Alza.

Vlani podľa hovorkyne spoločnosti Patricie Šedivej mala v kryptomene tisícky platieb, tento rok očakávajú výrazný nárast platieb v bitocinoch, pretože tento spôsob platieb chcú pretláčať.

Ďalšie podrobnosti minister nateraz nezverejnil. Nastavenie zdaňovanie môže byť podľa Martina Tužinského zo Slovenskej komory daňových poradcov ale komplikované a mimo hraníc Slovenska v zásade nemožné.

Pred zdanením bude musieť podľa neho ministerstvo vyriešiť niekoľko otázok. "Ako jeden z hlavných problémov je rozlíšenie či ide o príležitostnú transakciu alebo opakované obchodovanie, kedy dochádza k zdaniteľnému príjmu a v akej výške," hovorí Martin Tužinský zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Popularita bitcoinu môže naďalej rásť. Investori na celom svete ho pripodobňujú k akémusi elektronickému zlatu, ktoré v sebe drží hodnotu. Kritici však hovoria, že bitcoin je len bublina, ktorá skôr či neskôr spľasne.

Pritom práve prípadná regulácia môže podľa analytika Across Private Investments Jakuba Rosu najviac ovplyvniť vývoj virtuálnych mien v tomto roku.

Stavebné sporenie stále menej dostupné

Zmeny ohlásil Kažimír pri prémií na stavebnom sporení. Chce jeho pravidlá zmeniť tak, aby bola dotácia viac adresná a efektívna.

"Jedna z možností, s ktorou prídeme, je to, aby stavebná prémia bola naviazaná podobne ako pri hypotékach pre mladých na výšku mesačného príjmu," vysvetlil Kažimír. Presnú sumu minister nateraz nepovedal.

Keďže nie je k dispozícii zatiaľ legislatívny návrh, je podľa Petra Hubu zo Slovenskej komory daňových poradcov náročné povedať, či zmena štátnej podpory pri stavebnom sporení prinesie naozaj zamýšľanú adresnosť a efektívnosť. "Cieľom je zrejme aj úspora peňazí v štátnom rozpočte," hodnotí rozhodnutie ministerstva Huba.

Stavebné sporenie bolo v minulosti veľmi obľúbeným nástrojom na sporenie, pretože ak klient poslal počas roka na sporenie istý obnos peňazí, štát im k tomu pridá takzvanú prémiu. V tomto roku to môže byť maximálne 66,39 eur.

Štátna prémia je však rok od roka čoraz menej využiteľná či výhodná. Dôvodom je neustále najmä navyšovanie čiastky, ktorú musí človek ročne na účet poslať, aby získali prémiu. V minulom roku to bolo 1327,8 eura. To znamená, že mesačne na sporenie musel človek poslať približne 110 eur.

Analytik Iness Radovan Ďurana tvrdí, že prémia by sa mala úplne zrušiť. Čo sa týka sporenia, ak ho chce štát nejako podporovať, mal by podľa Ďuranu najprv zdôvodniť prínosy a výhodnosť takéhoto kroku.

Uber aj Airbnb zaplatia dane

Novinkou, ktorá už od januára tohto roka platí, je zdanie firiem zdieľanej ekonomiky. Podniky ako Uber či Airbnb musia u nás po novom už zdaňovať svoje príjmy. Konkrétne, z poplatku, ktorý podnikateľ odvedie zahraničnej spoločnosti za používanie jej platformy, mu bude zrazená 19-percentná alebo 35-percentná zrážková daň v závislosti od sídla skutočného príjemcu platby.

Prezidentka Daňového fóra Slovenka Alica Orda Oravcová upozorňuje, že je zrejmé, že tieto spoločnosti sú už dnes ochotné platiť daň správne, ale v súčasnosti existuje reálne riziko dvojitého zdanenia tých istých príjmov, a to na Slovensku ako aj v štáte, kde majú platformy svoje sídlo.

"Samotné zdanenie ich ziskov na Slovensku nie je nesprávne, iba mu mali predchádzať dohovory na úrovni OECD alebo dotknutých štátov," hovorí Oravcová.

SME, MICHAELA ŠTALMACH KUŠNÍROVÁ 16.1.2018 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards