Zatvorenie obchodov v nedeľu prinesie prepúšťanie

Martin Vlachynský sa pre Hospodárske noviny vyjadril k zákazu nedelného predaja. 19. 05. 2020.

Zatvorenie obchodov v nedeľu prinesie prepúšťanie

V súčasnosti je maloobchodný predaj zakázaný počas štátnych sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja. Od roku 2017 tak majú zamestnanci v maloobchode voľno 15,5 dňa v roku. „V prípade nedeľného zákazu by sa nám znížil počet dní predaja až o 69 dní. Netreba zabúdať, že aj počas týchto dní platíme náklady spojené s užívaním prenajatých priestorov,“ upozornil Patrik Čanecký, konateľ odevnej siete LPP Slovakia. Uviedol tiež, že počty zamestnancov by museli znížiť zhruba o desať percent. Analytik Martin Vlachynský z INESS konštatuje, že ekonomické argumenty sú jednoznačne proti. Zatvorenie obchodov by podľa neho spôsobilo stratu pracovných miest či stratu časti flexibilných úväzkov.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards