Zamestnávatelia a ekonómovia: Green Deal je problém, ale peniaze z EÚ treba využiť. Ešteže máme jadro

Denník Štandard uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k trhu s energiami. 

Zamestnávatelia a ekonómovia: Green Deal je problém, ale peniaze z EÚ treba využiť. Ešteže máme jadro

Martin Vlachynský, INESS: 

"Energia je produkt, tak ako autá, topánky, alebo zemiaky. Ak uvoľníme ruky podnikateľským nápadom a kapitálu, energia bude. Bohužiaľ, trh s energiami je výrazne ovplyvnený európskou politikou, ktorá sa tvári, že má ten jediný správny recept v podobe obnoviteľných zdrojov, len sa akosi ku nemu nevie dopracovať. Celé to ešte zhoršuje vytváranie ekonomickej ilúzie mnohými vládami (vrátane tej nedávnej slovenskej), že energie vlastne nezdraželi. Ceny sú pritom základným motivátorom k efektívnosti a motorom pri hľadaní nových riešení. Súčasný prístup garantovania lacných energií pre všetkých a v akokoľvek množstve je však ten najhorší možný. Štát by mal poctivo identifikovať nízkopríjmové domácností ohrozené vysokými cenami energií a adresne ich podporovať."

Celý článok zo dňa 8.8.2023 si môžete prečítať tu. 
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards