Zajtra zostanú obchody zo zákona zatvorené, výnimku majú napriek tomu viaceré prevádzky (RTVS Rádio)

Richard Ďurana sa 4.7.2017 vyjadril k výnimkám v novoplatiacom zákaze predaja počas sviatkov pre Rádio Regina

Zajtra zostanú obchody zo zákona zatvorené, výnimku majú napriek tomu viaceré prevádzky (RTVS Rádio)

Matej Baránek, moderátor RTVS: "Počas zajtrajšieho sviatku svätých Cyrila a Metoda ostane väčšina obchodov zatvorených. Ide o prvý voľný deň, na ktorý sa vzťahuje novela zákona schválená poslancami Národnej rady koncom marca. Podľa Pavla Konštiaka to ale neznamená, že ostanú zatvorené všetky prevádzky."

Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu: "Budú samozrejme otvorené všetky kaviarne, reštaurácie, hotely, benzínové čerpadlá na železničných staniciach, na letiskách a tak ďalej, ale aj služby niektoré, ktoré budú fungovať, ako kaderníctvo a podobne. Len klasické predajne potravín a ostatné retailové predajne budú zatvorené."

Matej Baránek: " Podľa analytika INESS Richarda Ďuranu sú v zákone mnohé výnimky, ktoré robia toto nariadenie neprehľadným."

Richard Ďurana, analytik INESS: "Zo zákazu sú vyňaté napríklad čerpacie stanice, alebo lekárne. Keď sa na to pozrieme nejakým sedliackym rozumom, to dáva nejaký zmysel, ale prečo sú zatvorené potraviny, ktoré sú omnoho dôležitejšie, ako napríklad suveníry, tak to už taký význam nedáva, predaj suvenírov napríklad je dovolený."

Matej Baránek: " Výnimku má aj predaj kvetov, ale len počas troch sviatočných dní – 8. mája, 1. septembra a 1. novembra."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards