Výpadok daňových príjmov: Kažimír musí brzdiť (HN)

Radovan Ďurana komentoval 30.6.2017 pre Hospodárske noviny prognózy IFP o nižších daňových a odvodových príjmov štátu na tento a nasledujúce roky. 

Výpadok daňových príjmov: Kažimír musí brzdiť  (HN)

Bratislava – Napriek priaznivému ekonomickému vývoju sa musí štát pripraviť na nižšie príjmy. Môže za to horší výber firemnej dane – rezort financií odhaduje, že za minulý rok vyberie o 334 miliónov menej. Vývoj korporátnej dane bude mať negatívny dosah aj na príjmy štátu v tomto a najbližších rokoch. "Na horizonte rokov 2017 až 2020 znižujeme odhad daňových a odvodových príjmov v rozpätí od 169 do 242 miliónov eur," hovorí riaditeľka Inštitútu finančnej politiky Lucia Šrámková.

Menej od firiem

Analytici rezortu financií analyzovali dôvody poklesu na spracovaných daňových priznaniach. "Hospodársky výsledok analyzovanej vzorky medziročne klesol o 4,4 percenta, čo je v protiklade s evidovaným rastom ziskovosti podľa Štatistického úradu za celú ekonomiku o 6 percent," vysvetľujú v komentári analytici inštitútu. Podľa ministra financií Petra Kažimíra je dôvodom omylu fantómová ziskovosť firiem v roku 2015, ktorá bola ovplyvnená masívnym čerpaním eurofondov a jednorazovými vládnymi opatreniami. Kažimír však upozorňuje na to, že tento rok si odložilo daňové priznanie rekordné množstvo subjektov, konečné čísla tak môžu byť odlišné. Na presnejšie odhady si počkáme do septembra, keď bude zverejnená spresňujúca prognóza.

Vývoj ekonomiky pomohol

Celkový odhad pritom mohol byť ešte negatívnejší, nižší výber firemných daní však čiastočne kompenzuje pozitívny vývoj makroprostredia, predovšetkým domáceho dopytu a trhu práce. Do rozpočtu by tak malo pritiecť v tomto roku dodatočných 39 a v budúcom roku 121 miliónov eur. Pozitívne efekty vo forme vyššieho výberu by mal v najbližšom období priniesť aj aktuálny nárast súkromných investícií a lepšie výnosy zo sociálnych a zdravotných odvodov. Priaznivý vývoj pokračuje aj v efektívnom výbere DPH, Finančnej správe sa totiž vďaka viacerým opatreniam darí čoraz lepšie obmedzovať daňové úniky. "Od októbra tohto roka už nebude možné podvodne zlučovať spoločnosti a preto predpokladám, že v rokoch 2017 a 2018 bude naďalej stúpať efektívna daňová sadzba a zlepší sa výber dane," myslí si prezidentka Daňového fóra Slovenska Alica Orda Oravcová.

Brzdenie výdavkov

Kažimír zatiaľ odmietol úvahy o negatívnych dosahoch na štátny rozpočet, kľúčová podľa neho bude septembrová prognóza. Stále sa totiž čaká na daňové priznania približne 40 percent podnikateľov. "Až na základe tejto prognózy budeme robiť rozpočet na ďalšie roky. Pre dnešok môžem povedať len to, že dáme nohu z plynu verejným výdavkom. To, či budeme brzdiť alebo pôjdeme pôvodnou rýchlosťou, sa dozvieme v septembri," uviedol Kažimír. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu má vláda v prípade potreby k dispozícii na krytie výpadku 70 miliónov eur v rezerve. Zvyšok môže štát ušetriť. "Jedno percento z výdavkov štátneho rozpočtu sa určite usporiť dá. Začať by sa mohlo napríklad zrušením prémie k stavebnému sporeniu." 

MVA
HN, 30.6.2017
INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards