Všetky peniaze na ruku (Plus jeden deň)

Radovan Ďurana komentoval pre denník Plus jeden deň výplaty starobného dôchodku z II. piliera. 31.1.2018 

Všetky peniaze na ruku (Plus jeden deň)

Novinka, ktorá poteší tisíce penzistov na Slovensku. Už od zajtra sa menia podmienky výplaty starobného dôchodku z II. piliera. Vďaka tomu sa rozšíri počet ľudí, ktorí sami rozhodnú o tom, kedy použijú svoje úspory počas dôchodku. Po novom si budú môcť vybrať aj celú sumu naraz. Ale pozor, nie každý!

Penzisti, ktorí si sporili v druhom pilieri, dostávajú každý mesiac okrem dôchodku zo Sociálnej poisťovne aj časť svojich nasporených peňazí. Už od zajtra sa môžu rozhodnúť, či im našetrenú sumu budú posielať v mesačných splátkach, alebo si ju vyberú naraz.

"Od 1. februára sa zmierňujú podmienky pre výplatu starobného a predčasného starobného dôchodku z II. piliera formou programového výberu a dočasného dôchodku," priblížila Jana Kolesárová, riaditeľka sekcie sociálneho poistenia ministerstva práce.

Nie každému však vyplatia všetky peniaze naraz. Podmienkou je, že dôchodok, ktorý vám Sociálna poisťovňa vypočíta, nie je nižší ako 432,40 eura. Do tejto sumy sa pritom rátajú všetky druhy dôchodkov, okrem starobného invalidný, vdovský či výsluhový, ale aj zo zahraničia.

Ale pozor! Nové pravidlá sa budú vzťahovať len na ľudí, ktorí pôjdu do dôchodku po 1. februári tohto roku. Pre súčasných penzistov sa spôsob vyplácania peňazí z druhého piliera nemení.

Možností, ako sa budete môcť dostať k svojim našetreným financiám, je viac. "Nasporené prostriedky si budú môcť sporitelia vybrať v ľubovoľne vysokých splátkach a v ľubovoľne dlhom období, teda aj jednorazovo alebo formou dočasného dôchodku na 5, 7, aj 10 rokov," doplnila Kolesárová.

V praxi môžu nastať napríklad takéto situácie:

Príklad 1:

DÔCHODOK JE VYŠŠÍ AKO 432,40 eur

Váš starobný dôchodok z I. piliera, teda zo Sociálnej poisťovne, je 250 eur a výsluhový dôchodok 350 eur.

Spolu je to 600 eur mesačne, teda viac, ako je hraničná suma 432,40 eur. VÝSLEDOK: Nemusíte si dať vyplácať peniaze z II. piliera po čiastkach vo forme doživotného dôchodku. Môžete si ich vybrať všetky naraz a použiť na čokoľvek.

Príklad 2: DÔCHODOK JE NIŽŠÍ AKO 432,40 eur

Váš starobný dôchodok z I. piliera, teda zo Sociálnej poisťovne, je 250 eur a k tomu poberáte vdovský dôchodok 150 eur.

Spolu máte len 400 eur mesačne, teda menej, ako je hraničná suma 432,40 eur. VÝSLEDOK: Ak vám peniaze z II. piliera budú postačovať na vyplácanie doživotného dôchodku v minimálnej výške 32,41 eur, aby sa prekonala hraničná suma 432,40 eur, zvyšok úspor si môžete vybrať aj naraz.

Analytik: Šancu malo dostať viac ľudí

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana oceňuje, že vďaka zmene pravidiel sa rozšíri počet ľudí, ktorí sami rozhodnú o tom, kedy použijú svoje úspory počas dôchodku. Zároveň upozorňuje: "Zákonom stanovená hranica priemerného dôchodku, ktorý musí sporiteľ poberať, aby mohol svoje úspory čerpať ľubovoľne, bola určená umelo. Mala by byť bližšie k úrovni minimálneho dôchodku. Ani sporiteľ s dôchodkom napríklad 350 eur by systém verejných financií nijako nezaťažil, keby sa rozhodol vybrať svoje peniaze."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards