Vláda podporila investície hlavne v rozvinutých regiónoch, ukázala analýza (HN)

HN sa odvoláva na štúdiu INESS o investičných stimuloch. 6.2.2018 

Vláda podporila investície hlavne v rozvinutých regiónoch, ukázala analýza  (HN)

Slovenská vláda vlani poskytnutím stimulov podporovala vytváranie pracovných miest najmä v rozvinutejších regiónoch krajiny. Vyplýva to zo štúdie mimovládneho Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS). Kabinet premiéra Roberta Fica pritom predtým napríklad presadil osobitný zákon o podpore zaostávajúcich okresov, prostredníctvom ktorého chcel znížiť rozdiely medzi regiónmi.

Podľa inštitútu vlani viac ako dve tretiny pracovných miest vznikli s podporou štátu v regiónoch, kde bola nezamestnanosť pod celoštátnym priemerom. Z celkového počtu 15 podporených projektov len štyri budú realizované v menej rozvinutých oblastiach krajiny.

V minulom roku stúpol takmer na dvojnásobok oproti tomu predchádzajúcemu počet spoločností, ktorým slovenská vláda priznala investičné stimuly. Ich celková hodnota sa medziročne zvýšila o dve pätiny na takmer 84 miliónov eur.

Tento rok v januári schválila Ficova vláda stimuly ďalším piatim firmám, ktoré tiež plánujú uskutočniť svoje investičné projekty v regiónoch, kde je nezamestnanosť pod celoštátnym priemerom. Miera nezamestnanosti na Slovensku sa na konci vlaňajška prvýkrát v novodobej histórii krajiny dostala pod hranicu šiestich percent.

Podľa INESS štátne stimuly zhoršujú podnikateľské prostredie a vytvárajú nerovné štartovacie podmienky pre podnikateľov. Niektoré firmy navyše získali investičné stimuly opakovane.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards