Vláda minula na investičné stimuly viac ako 84 miliónov pre 15 firiem (Expres)
Jakub Zeman komentoval pre rádio Expres investičnú pomoc. 6.2.2018

Mária Kašiarová, moderátorka: "Vláda minula na investičné stimuly viac ako 84 miliónov pre 15 firiem. Jedno pracovné miesto nás podľa analytikov stálo v priemere 45-tisíc eur. Niektoré firmy dostali štátu pomoc už viackrát. Viac Braňo Závodský."
Branislav Závodský, redaktor: "Peniaze či daňové úľavy sme posielali najmä do priemyselnej výroby. Zlomok z celkovej sumy, milión 500-tisíc eur, išiel na podporu odborných či vedeckých činností. Väčšina firiem je podľa analytika INESS Jakuba Zemana zahraničných. Stimuly žiadali najmä na rozširovanie už existujúcej výroby. Väčšina z podporených investícií vytvárali pracovné miesta vyžadujúce stredoškolské vzdelanie. Analytik INESSZeman upozorňuje aj na slabú podporu menej rozvinutých regiónov. Do nich podľa neho smerovalo len 16 percent z celkovej štátnej pomoci za minulý rok."
Jakub Zeman, analytik INESS: "Zaostalé regióny v roku 2017 neprofitovali z investičnej pomoci, keďže väčšina stimulov smerovala tam, kde je nezamestnanosť pod slovenským priemerom, a zamestnávatelia majú problém zohnať zamestnancov."
Branislav Závodský: "Analytici tiež upozornili, že štyria z 15 podnikov získavajú stimuly od štátu opakovane. Jedna z nich zas podľa INESS získala štátnu pomoc už v 2003 na vytvorenie 3 500 pracovných miest. V 2016 však táto firma zamestnávala len 2 535 ľudí, navyše im platila hrubú mzdu, ktorá je o 180 eur nižšia, než je priemer daného okresu. INESS preto konštatuje, že štátne investičné stimuly poškodzujú kvality podnikateľského prostredia na Slovensku."
Jakub Zeman: "Pretože vytvárajú nerovné štartovacie podmienky pre podnikateľov pri realizácii investičných zámerov. Za lepšiu formu podpory, ktorá pomôže všetkým podnikateľom na Slovensku, považujeme znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia a odstraňovanie nadbytočnej byrokracie."
Branislav Závodský: "Ministerstvo hospodárstva zastaviť stimuly neplánuje. Prioritou má byť naopak podpora regiónov s vyššom nezamestnanosťou. Tam smeruje podľa hovorca rezortu Maroša Stana aj nový zákon o regionálnej investičnej pomoci, ktorý je práve v parlamente."
Maroš Stano, hovorca ministerstva hospodárstva: "Zmení podmienky poskytovania podpory pre investorov tak, aby sa znížili regionálne rozdiely, teda v ekonomicky slabších regiónoch, najmä na východe, no a súvisí s tým aj podpora výskumu a vývoja, a výroby s vyššou pridanou hodnotou, čo je dôležité pre budúcnosť našej ekonomiky."
Branislav Závodský: "Analýza INESS-u ukazuje podľa podpredsedníčky opozičnej strany SaS Jany Kiššovej, že vláda jedno sľubuje a iné koná."
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS: "Na jednej strane chcú vyrovnávať regionálne rozdiely, a na druhej strane robia úplne jasnými a jednoznačnými rozhodnutiami a konaním opak. Doslova za peniaze daňových poplatníkov kupujú prehlbovanie regionálnych rozdielov."
Branislav Závodský: "Vládne investičné stimuly podľa Kiššovej nefungujú a regionálne rozdiely nevyrovnávajú. Dôkazom podľa nej je rozširovanie zoznamu najmenej rozvinutých okresov."