Vláda Kotlebu by Slovensko zruinovala! (Nový Čas)

Nový čas publikoval 17.7.2017 článok o  deficite vznikajúcom v prípade realizácie ekonomického programu strany Kotleba - ĽSNS, ktorý analyzoval INESS

Vláda Kotlebu by Slovensko zruinovala! (Nový Čas)

Ekonomickí experti prepočítali, koľko by nás stáli sľuby fašistov

Autor - nh, mač I Foto: anc

BRATISLAVA - Odhalení až na kosť. Fašistická strana Mariána Kotlebu (40) mnoho voličov oslovuje aj vďaka radikálnemu programu, ktorý zahŕňa odchod z Európskej únie či veľké zníženie daní. Ekonomickí experti z INESS sa na tieto sľuby pozreli bližšie a podľa ich prepočtov by vláda kotlebovcov znamenala poriadny prepad životnej úrovne na Slovensku. Rozpočet by sa dostal do miliardových dlhov. Zatiaľ čo Milan Uhrík z ĽS-NS tvrdí, že viaceré veci povytrhávali z kontextu, odborníci vychádzali z ich reálnych sľubov. ,,Plánuje znižovať výdavky v zanedbateľných oblastiach, naopak zvyšovať v extrémne drahých," vysvetľuje ekonóm Róbert Chovanculiak. 

VYROVNANÝ ROZPOČET

Marián Kotleba podľa INESS neplánuje priamo zvyšovať dane, ale sľubuje vyrovnaný rozpočet. Na to však potrebuje zvýšiť príjmy, alebo znížiť výdavky, a to o závratných 1 083,5 mil. eur.

ZAVEDENIE 15 % ROVNEJ DANE

Pri znížení sadzieb daní z príjmu právnických a fyzických osôb a DPH na 15 % odborníci z INESS odhadujú, že pri strednom scenári by príjmy štátu klesli o vyše 2 miliárd eur.

ZRUŠENIE SOCIÁLNYCH DÁVOK PRE RÓMOV

Na Slovensku neexistujú dávky špeciálne pre Rómov. Na dávky v hmotnej núdzi, prídavky na deti, rodičovský príspevok a príspevok pri narodení dieťaťa má právo každy občan. Ak by sa tieto príspevky Rómom odňali, podľa odborníkov z INESS by štát ušetril 322 mil. eur. Právnici zároveň upozorňujú, že stopka pre určité etnikum by bola v rozpore s legislatívou.

DÔCHODKOVÝ VEK 60 ROKOV

Kotlebovci vo svojom programe voličom sľubovali, že dôchodkový vek ústavným zákonom stanovia na 60 rokov. ,,Celkové výdavky na túto politiku musíme znížiť o ušetrené peniaze na dnes vyplácané predčasné dôchodky a musíme predpokladať, že časť ľudí nenastúpi na dôchodok (tak ako aj dnes nie všetci nastupujú v dôchodkovom veku), potom sú celkové výdavky opatrenia na úrovni 340 mil. eur," tvrdí RóbertChovanculiak, analytik INESS. Problémom je, že už v súčasnosti začína byť financovanie dôchodkov neudržateľné.

TROJROČNÉ MATERSKÉ A 100 % PLATU

Kotlebova ĽSNS vo svojom programe sľubovala, že materskú dávku zvýši na 100 % platu matky a predĺži ju na 3 roky. ,,Ak by všetci ľudia, ktorí dnes poberajú rodičovský príspevok, začali dostávať priemernú materskú dávku, náklady by sa zvýšili o 449 mil. eur ročne. Dôvodom tohto nárastu je skutočnosť, že rodičovský príspevok je dnes 213,20 eura a priemerná materská dávka 478 eur," vysvetľuje analytik Chovanculiak.

Kotlebove sľuby vs. realita

Vyššie dividendy 

zo štátnych podnikov + 400 mil eur

Zrušenie sociálnych dávok 

pre Rómov + 323 mil. eur

Stiahnutie vojakov 

zo zahraničných misií + 31 mil. eur

Zníženie počtu poslancov 

zo 150 na 100 + 18 mil. eur

Zrušenie financovania politických 

strán z verejných zdrojov + 12 mil. eur
Zrušiť poplatok do NATO + 9 mil. eur
Podpora slovenskej filmovej tvorby - 6 mil. eur

Bezúročné pôžičky 

pre mladomanželov - 13 mil. eur
Každá sanitka s lekárom - 22 mil. eur
Obnovenie slovenskej koruny - 67 mil. eur
Ochrana štátnych hraníc - 185 mil. eur

Práca pre všetkých 

nezamestnaných - 206 mil. eur
Dôchodkový vek 60 rokov - 340 mil. eur
Trojročná materská a 100 % platu - 449 mil. eur
Obnoviť poľnohospodárstvo - 508 mil. eur
Obrana - prevádzkové náklady - 688 mil. eur
Vyrovnaný rozpočet verejnej správy - 1,084 mld. eur
Vystúpenie z EÚ - 1,485 mld. eur
Zavedenie 15 % rovnej dane - 2,019 mld. eur
Zoštátniť strategické podniky - 4,257 mld. eur

Obnovenie zbrojárskej 

výroby a neutralita SR - 7 mld. eur

SPOLU

,,Kotlebov deficit" - 5,195 mld. eur

Celkový deficit 

(súčasný + Kotlebov) - 6,279 mld. eur
Investičné výdavky - 11,257 mld. eur

Zdroj - INESS

SVEDČÍ TO O ICH NEKVALIFIKOVANOSTI

Grigorij Mesežnikov, šéf Inštitútu pre verejné otázky

- Či to ich voliči zoberú ako niečo, čo ich môže demotivovať od voľby tejto strany, ťažko povedať, lebo do hry vstupujú veci, ktoré nesúvisia s racionálnym uvažovaním, ale s predstavou fungovania sveta. Dobré je, že verejnosť bude vedieť to, že tá strana je extrémistická, a navyše aj nekvalifikovaná a nekompetentná. 

PRÁCA PRE VŠETKÝCH

Kotleba navrhuje, aby pracovali všetci nezamestnaní pri výstavbe bytov, budov a ciest. Ak by sa podarilo zamestnať aspoň polovicu - cca 75 000 dlhodobo nezamestnaných, tak by nás to stálo 205 mil. eur. 

VYSTÚPENIE Z EÚ

Svoje domnienky o tom, že vstupom do Európskej únie Slovensko stratilo suverenitu, kotlebovci pretavili aj do svojho programu. Vystúpenie z EÚ by však podľa analytikov z INESS z pohľadu verejného rozpočtu znamenalo zníženie dotácií z EÚ o 2,7 miliardy eur. Celkovo by vzrástli verejné výdavky o 1,5 miliardy eur.

OPUSTENIE NATO A POSILNENIE VLASTNEJ ARMÁDY

Náklady na vojakov by v prípade vystúpenia z NATO stúpli minimálne dvojnásobne. ,,Rovnako by boli potrebné rozsiahle investičné náklady. Plus ak by sme chceli neutralitu a vlastnú armádu, bolo by potrebných minimálne ďalších 3,5 mld. eur na nákup techniky," tvrdí Chovanculiak

Deficit verejných financií v roku 2017

Súčasná 

politika 1,1 mld. eur

Kotlebov 

sľub 0,00 eur

Kotlebova 

realita 6,3 mld. eur

 

NH, MAČ
Nový Čas, 17.7.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards