Víťazom dekády sú slovenskí zamestnanci

Mzdy sú vždy príliš nízke. To je východiskový bod väčšiny slovenských politikov a argument pre ich populistické opatrenia na trhu práce. Realita je v skutočnosti k zamestnancom na Slovensku oveľa prívetivejšia. Oproti roku 2011 si slovenskí zamestnanci dnes odkrajujú oveľa väčší kus ekonomického koláča.

Víťazom dekády sú slovenskí zamestnanci

V roku 2011 tvorili odmeny slovenských zamestnancov 36% HDP. Znamená to, že z každého 1 eura hodnoty, ktoré ekonomika vyprodukovala, získali zamestnanci 36 centov na mzdách. Po Bulharsku a Rumunsku to bola 3. najnižšia hodnota v celej EÚ. Priemerný Európan z každého vytvoreného eura získal 44 centov ako mzdu.

Bola to pochopiteľná situácia, aj keď mnohí (najmä odborári) ju pochopiť odmietali. Slovensko bolo po marazme socializmu aj mečiarizmu kapitálovo podvyživené. Kapitál si preto odkrajoval pomerne veľký kus koláča.

No trhová konkurencia funguje aj v tejto oblasti. Rok za rokom sa bilancia medzi nedostatkom kapitálu a nedostatkom schopných zamestnancov nakláňala smerom k zamestnancom. V roku 2022 tak zamestnanci na Slovensku z vytvoreného eura získali až 43 centov. Takmer sme dobehli priemer EÚ (44 centov) a predbehli sme nielen „východné“ Maďarsko a Poľsko, ale aj „západnú“ Maltu, Cyprus, Grécko a dokonca aj Taliansko a Írsko!

Slovenskí zamestnanci si teda v roku 2022 z ekonomiky odkrajovali o 17% vyšší podiel ako v roku 2011. Väčší rast z celej EÚ za toto obdobie zaznamenali len Litovci (+19%) a Bulhari (rovnako +19%). Naopak, až 12 krajín EÚ zaznamenalo pokles. 

V Írsku za toto obdobie podiel miezd na HDP dokonca klesol zo 40% na 24%. To nám ukazuje, že pri interpretácii tejto štatistiky netreba byť unáhlený. Podiel miezd na HDP  nehovorí to, ako sú krajina a zamestnanci v nej bohatí, ale iba to, aká je štruktúra výrobných (prípadne účtovných) síl. Spomínaný pokles v Írsku sa udial kvôli rastu globálnych korporácií, ktoré majú v Írsku európsku základňu. Neznamenal schudobnenie Írov, skôr naopak.

Nemá veľký zmysel preto hovoriť o predbiehaní, či zaostávaní. Neexistuje optimálna úroveň. HDP je štatistická veličina, ktorá odráža produktivitu výrobných faktorov. Štatistika podielu miezd, či odmeny kapitálu odráža vzácnosť týchto faktorov. S rastom poskytovania služieb môže podiel miezd rásť. S nástupom robotov v priemysle zasa klesať. Jediný, komu môže na vysokej hodnote podielu miezd záležať, je tak minister financií. Na rozdiel od robotov, zamestnanci z vysokých miezd platiť vysoké odvody musia.

HN, 21.1.2024

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards