Viaceré strany sa o tému podnikateľského prostredia len obšuchli, hodnotí analytik. Tri strany sú výnimkou

Portál 24hod.sk uverejnil hodnotenie INESS volebných programov v oblasti podnikateľského prostredia. 

Viaceré strany sa o tému podnikateľského prostredia len obšuchli, hodnotí analytik. Tri strany sú výnimkou

Martin Vlachynský, INESS: 

„Všetky strany sa, samozrejme, hlásia k menšej byrokracii. Viac nám chýbali konkrétne opatrenia v téme živnostníkov, liberalizácia trhov, či okresanie šikanóznych právomocí viacerých úradov. Výnimku tvoria programy strán SaS , ktorá tejto téme už tradične dominuje, PS a KDH. Tie sú oproti zvyšku kvantitou aj kvalitou jasne odskočené. Dokonalosť sme však neprisúdili ani jednej strane z tohto triumvirátu. Spoločnou črtou týchto programov je návrat k rovnakej sadzbe dane z príjmov právnických osôb. No na akej hodnote, strany neuviedli. Atraktívna sadzba tejto dane je jedna z mála vecí, ktoré môže vláda rýchlo a ľahko urobiť, aby zviditeľnila Slovensko. Či to strany myslia skutočne vážne, aj vzhľadom na obrovský deficit, sa dozvieme až po voľbách. Zároveň je očividné, že strany k podnikateľskému prostrediu nepristupujú systematicky. Štandardne sa tak deje podľa analytika pri energetike, no novinkou týchto volieb je maloobchod. Viacero strán má chuť regulovať ceny potravín či inak zasiahnuť. Aj napriek tomu, že máme živý príklad z Maďarska, kam takéto opatrenia viedli. K presne opačnému účinku. Ceny potravín narástli za rok o 50 % a zároveň sa viaceré komodity stali nedostatkovými."

Celý článok zo dňa 26.9.2023 si môžete prečítať tu.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards