Umelá inteligencia zmaturovala a priniesla do škôl kalkulačky na steroidoch

Portál Aktuality.sk uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka na tému umelej inteligencie a jej využitia v školstve. 

Umelá inteligencia zmaturovala a priniesla do škôl kalkulačky na steroidoch

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Umelá inteligencia (AI) v slovenskom jazyku je tu. Zoberte si lopatky, formičky a poďme na pieskovisko. Stačí sa zaregistrovať na OpenAI a môžete začať testovať, ako vám umelá inteligencia pomôže vo vašej práci. Alebo či vás z práce v budúcnosti nevykopne. Ide jej odpisovanie na pracovné emaily, písanie stĺpčekov do novín, inzerátov, základné programovanie alebo tvorenie zmlúv či tabuliek s dátami. Na pozore sa tak musí mať veľa profesií. Ekonomických analytikov, ako ja, nevynímajúc.

Tu sme však kvôli školstvu. Pred pár mesiacmi som na mojom Facebooku písal o jednom žiakovi z USA, ktorý sa chválil tým, že používa umelú inteligenciu na písanie domácich úloh. A to nie iba svojich, ale aj domácich úloh svojich spolužiakov a privyrábal si tak peniaze. Aj keď som to komentoval takto: "Referaty.sk boli nič oproti GPT-3 a podobným nástrojom na generovanie esejí a textov. Koľko bude trvať školám, kým prídu na to, že svet okolo je už úplne inde?", nemyslel som si, že je to akútny problém nášho školstva."

Celý článok uverejnený dňa 9.12.2022 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards