Týždeň s INESS 45

Vážení priatelia,

s radosťou vás vítame pri ďalšom vydaní nášho ekonomického newslettera! 

Dnes sa dočítate o excentrickom ekonómovi a.k.a. novom argentínskom prezidentovi, dozviete sa naše odpovede na otázky ohľadom bankovej dane a zistíte aj podrobnosti schovávajúce sa za zvyšovaním platov ministrov a premiéra.

Prajeme vám podnetné čítanie a príjemný víkend!


 

Týždeň s INESS 45

 


100 dní Dolinkovej v znamení noci dlhých nožov a čistého punku

Najskôr sme si mysleli, že nebude vlastne o čom, ale nakoniec sme sa o 100 dňoch ministerky Dolinkovej rozprávali v podcaste Ozdravme 45 minút:

Viac...


Argentínsky exot, alebo budúca legenda

Je ľahké uveriť slovám, ktoré chceme počuť. To je základ stratégie väčšiny politických marketérov. Politika sa nedá robiť bez túžby rozhodovať o živote druhých a takáto túžba vie kaziť charaktery. Nového argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho berieme s rezervou. Excentrický ekonóm, ktorý pred voľbami s motorovou pílou všetkým ukazoval, ako poseká prerastený argentínsky štát, však po zvolení vletel do praktickej politiky ako víchor.

Viac v komentári pre HN.


Na Vŕšku #128: Čo si myslíme o zvýšení platov ministrov

Zasadli sme #navrsku zase raz nad aktuálnymi témami. Dozviete sa, čo si myslíme o zvýšení platov slovenských ministrov, ako sa privatizuje v Grécku, pozrieme sa na nový návrh zníženie emisií v EÚ a zistíme, prečo Rusku rastie HDP. 

Nový diel #navrsku si môžete pozrieť na Youtube alebo vypočuť na Spotify.


Banky rekordne zarobili. Bolo správne, keď ich vláda dodatočne zdanila? (panel expertov)

Portál aktuality.sk nás oslovil s troma otázkami ohľadom bankovej dane. Naše odpovede nájdete tu:

https://iness.sk/sk/banky-rekordne-zarobili-bolo-spravne-ked-ich-vlada-dodatocne-zdanila-panel-expertov


Téma štvordňového pracovného týždňa je stále v mediálnych kruhoch obľúbená. Objavili sa články s popismi experimentov, kde štvordňový pracovný týždeň úspešne skúšali a príkladmi krajín, kde ho dokonca implementovali.

Veľa týchto informácií však bolo nepresných a skreslených, čo prinieslo zmätok a spoločnosťou teraz koluje veľa poloprávd o štvordňovom pracovnom týždni.

Urobme si v tom trocha poriadok.


Vláda si schválila vyššie odmeny

Náš analytik Radovan Ďurana komentoval zbojnícku metódu zvyšovania platov ministrov a premiéra.

Pozrieť záznam tu


Krajské kolá Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov v plnom prúde

Tento týždeň pokračovali krajské kolá 7. ročníka Ekonomickej olympiády v ďalších troch mestách. Tím EO zavítal na východ a najbystrejší mladí ekonómovia sa stretli v pondelok v Košiciach a v utorok v Prešove. Druhú sériu krajských kôl sme ukončili v Trenčíne. Budúci týždeň nás čaká posledné krajské kolo v Žiline.

Fotodokumentáciu a priebeh krajských kôl môžete sledovať aj na webovej stránke alebo Instagrame Ekonomickej olympiády.Kúpiť knihu INESS


V prípade, že by ste nás chceli podporiť, urobiť tak môžete tu:

Chcem podporiť INESS

 

Tešíme sa na vás aj na našej FB fanstránke, Instagrame, LinkedIn fanstránke, Twitteri, TikToku či na YouTube kanáli.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards