TLAČOVÁ SPRÁVA: Účet za služby štátu 2017

Príjmy štátu dosiahnu v tomto roku 6157 eur na osobu, vrátane batoliat aj dôchodcov. Táto hodnota tak predstavuje pomyselnú „cenu štátu“ na jedného Slováka. Pozostáva zo všetkých daní, odvodov, poplatkov, dividend, či príjmov z fondov EÚ, ktoré by mali v tomto roku skončiť v štátnej pokladnici.

TLAČOVÁ SPRÁVA: Účet za služby štátu 2017

Oproti predchádzajúcemu roku vzrástla táto suma o 500 eur, čo je najvyšší medziročný nárast za posledných 7 rokov. K zdraženiu služieb štátu došlo z nasledujúcich dôvodov:

Kým ešte v roku 2016 plánoval štát na daniach a odvodoch vybrať 23,3 mld. eur, v tomto roku je to už 25,3 mld. eur. Hoci rastúca zamestnanosť generuje nových platcov odvodov a daní, nie je to hlavná príčina rastu tohto 8 % rastu. Tou je najmä prudký nárast daní zaplatených firmami, ale aj nečakané zvyšovanie odvodového zaťaženia.

Štát zvyšuje výdavky pomerne výrazným tempom, rýchlejšie ako rastú mzdy alebo hospodárstvo. Preto ani výrazný prílev daní a odvodov nestačí v tomto roku na vymazanie deficitu verejných financií. Aj v roku 2017 bude účet štátu zvyšovať dlh, ktorý vzrastie na 8 151 eur na jedného občana.

 Najvýznamnejšie rastú výdavky spolufinancované z fondov Európskej únie, predovšetkým v oblasti životného prostredia. Medziročne podpora tvorby pracovných miest, poľnohospodárov či informatizácie rastú o desiatky percent, menšie nárasty sú v oblasti podpory rodín a starostlivosti, či základného vzdelania. Výdavky na podporu ľudí v núdzi klesajú.

Najvýznamnejšou položkou vo výdavkoch zostávajú starobné dôchodky, takmer každé piate euro verejných výdavkov je vyplatené vo forme dôchodku. Na ďalších miestach sú zdravotná starostlivosť a vzdelávanie. To, že slovenské vlády ešte nikdy nehospodárili s vyrovnaným rozpočtom, stojí daňových poplatníkov na úrokoch 234 eur ročne, viac ako výdavky na stredné a vysoké školy dohromady.

Cieľom zverejnenia Účtu za služby štátu je priblíženie skutočnej ceny štátom poskytovaných služieb občanovi. Daňové zaťaženie je netransparentné, občania množstvo daní nevidia, respektíve ich považujú za súčasť ceny produktu, či mzdy (napr. DPH, spotrebné dane alebo odvody zamestnávateľa). Na druhej strane je pre mnohých občanov náročné posúdiť čiastkové informácie o zvyšovaní výdavkov v tej alebo onej oblasti. Bloček občanom umožňuje posúdiť veľkosť výdavkov v pomere k ostatným výdavkovým položkám.

Bloček je dostupný na adrese: http://cenastatu.sk/ucet

Vďaka špeciálnej kalkulačke Koľko platíte vy? si môže každý vytvoriť svoj vlastný bloček na základe svojich príjmov a výdavkov a zistiť, koľko v skutočnosti zaplatí na všetkých daniach, odvodoch a ostatných poplatkoch.

Osobný bloček je možné vytvoriť aj prostredníctvom mobilnej aplikácie Tvoja cena štátu, ktorá je zadarmo dostupná na platforme Google Play.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards