Sulíkovi chýba miliarda eur. Odvodový bonus spochybnili ďalší analytici (Aktuality.sk)

Aktuality.sk publikovali 11.7.2017 článok o analýze odvodového bonusu Richarda Sulíka, ktorú realizoval INESS za účelom výpočtu dopadu na rozpočet štátu

Sulíkovi chýba miliarda eur. Odvodový bonus spochybnili ďalší analytici  (Aktuality.sk)

Liberáli sa svojho nápadu ani po kritike nechcú vzdať.

Alfa a omega strany SaS, na ktorej liberáli vždy stavali svoju predvolebnú kampaň, dostala ďalšiu ranu. Začiatkom roka spochybnil odvodový bonus ekonóm a bloger Marián Jánoš.

Preto sa šéf SaS Richard Sulík rozhodol podrobiť svoj najhlavnejší pilier ďalším nezávislými expertami. Nakoniec ani tí mu veľmi nepomohli.

Ako vyplýva z analýzy inštitútu INESS, v ktorom nechali prepočítať odvodový bonus, zavedenie odvodového bonusu by bolo pre štátnu kasu veľmi devastačné. Po spustení tejto reformy by totiž chýbala verejným financiám každoročne miliarda eur.

Takúto sekeru by si štát nemohol dovoliť.

Mínus miliarda eur

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu by odvodový bonus priniesol vyšší výnos z dane z príjmov, DPH, ako aj zo solidárneho a zdravotného odvodu. Celkovo by išlo o sumu takmer 7 miliárd eur.

Na druhej strane by však narástla potreba financovania výdavkov sociálneho a zdravotného systému. A to až na 11,4 miliardy eur. Keďže úspory zo zavedenia jednoduchšieho systému by dosiahli zhruba 3,3 miliardy eur, tak by verejným financiám chýbalo 1,012 miliardy eur.

Prepočty SaS

Sulíkovci aj po zverejnení týchto čísiel stále považujú svoj reformu daní a odvodov za dobrú a nehodlajú od nej upustiť.

"Zo sumy jedna miliarda, ktorú uvádza INESS ako mínus, je potrebné odrátať deficit zdravotníctva 773 miliónov eur. Skutočný deficit, ktorý inštitútu vyšiel, je okolo 250 miliónov eur a je spôsobený použitím konzervatívnejších predpokladov, ktoré sa môžu, ale nemusia ukázať ako pravdivé," hovorí Peter Cmorej, expert SaS na oblasť daní a odvodov.

Štvrť miliardy eur, čo je niekoľko desatín hrubého domáceho produktu, považuje Cmorej ako akceptovateľný transformačný náklad.

Viac peňazí

Saskársky expert ďalej tvrdí, že INESS potvrdil, že odvodový bonus by priniesol ľuďom 2 miliardy eur ročne do ich peňaženiek.

Zhruba 384-tisíc zamestnancov s najnižšími mzdami by si polepšilo v priemere o 12 %, stredná trieda o 10 %. Viac by dostali taktiež rodiny s malými deťmi aj živnostníci platiaci dnes minimálne odvody.

Cmorej bráni odvodový bonus aj tým, že INESS vo svojej analýze tvrdí, že parametrickými úpravami je možné dosiahnuť jeho fiškálne neutrálne zavedenie.

Tým by sa však ale znížili prínosy ľudí v podobe vyšších odvodov či daní, o ktorých SaS neustále hovorí v rámci svojej propagácie.
 

Martin Odkladal
Aktuality.sk, 11.7.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards