Sulík chce späť rovnú daň 19 percent (Denník N)

Denník N spomína štúdiu INESS. 20.2.2018 

Sulík chce späť rovnú daň 19 percent (Denník N)

Najsilnejšia opozičná strana Sloboda a solidarita ukázala zoznam opatrení pre podnikateľov, ktoré sa chystá presadiť, keď sa jej podarí dostať po najbližších voľbách do vlády. Šéf strany Richard Sulík hovorí, že sa nebránia tomu, že sú stranou podnikateľov. "Keď sa podnikateľom bude viac dariť, vznikne viac pracovných miest a zvýši to životnú úroveň ľudí," povedal. Treba preto podľa neho zrušiť "zbytočné a otravné regulácie" a nevymýšľať sociálne balíčky, ktoré len "betónujú ľudí v ich chudobe". To, že v pravidlách a podmienkach pre podnikateľské prostredie má čo štát zlepšovať, Sulík ukazuje na dvoch príkladoch: Pripomína rebríček miery ekonomickej slobody, ktorý pred pár dňami zverejnil ekonomický think tank Heritage Foundation. Slovensko v ňom dopadlo horšie ako Česko, Maďarsko, Poľsko a aj ako priemer Európskej únie. Podobne zle sme obstáli aj v roku 2000. Po reformách druhej vlády Mikuláša Dzurindu sme tieto krajiny predbehli, no opäť sme sa prepadli. Sulík pripomína aj to, že vláda vlani poskytla investičné stimuly celkom za 84 miliónov eur, no vyše dvoch tretín z nich šlo do okresov s podpriemernou nezamestnanosťou. Sulík vychádzal z dát, ktoré zostavil inštitút INESS.

CHCÚ NIŽŠIE DANE

SaS navrhuje, aby sa Slovensko vrátilo k rovnej dani 19 percent. Druhá vláda Roberta Fica ju zrušila od januára 2013, podnikatelia dnes zdaňujú svoje zisky sadzbou 21 percent. Opozičná strana ešte nedávno hovorila, že daň z príjmov by znížila až na 15 percent. Teraz hovorí, že má osem reformných zámerov a aby to všetko do seba zapadalo, ostáva pri sadzbe 19 percent. Sulík to vysvetľuje tým, že väčším problémom sú jedny z najvyšších odvodov v Európe. Avizuje tiež, že čoskoro predstavia aktualizovaný odvodový bonus. Na chyby v ňom viackrát upozornil ekonóm Marian Jánoš. Strana niektoré uznala, no väčšinu nie a opakovane tvrdí, že odvodový bonus je uskutočniteľný. SaS chce tiež liberalizovať odpisy, podnikatelia by si mohli uplatniť odpisy rýchlejšie, ako im to umožňujú dnešné pravidlá. "To by pomohlo zlepšiť cash flow začínajúcim firmám a aj tým, ktoré chcú investovať a modernizovať. Ostane im potom viac času a peňazí aj na zvyšovanie platov zamestnancom," povedala Jana Kiššová, ktorá je za týmito opatreniami. SaS chce zrušiť napríklad aj daň z dividend, bankový odvod, aj 8-percentný poistný odvod.

ALTERNATÍVA KU GASTROLÍSTKOM A VIAC REMESELNÍKOV

Sulíkova strana chce tiež zrušiť investičné stimuly. Tvrdí, že deformujú trh, správanie ľudí a ich očakávania. "Vláda ľudí učí, že peniaze sa získavajú na ministerstvách a úradoch," povedala Kiššová. To, čo podľa Sulíka najviac pomôže najmenej rozvinutým okresom, je infraštruktúra. Vie si však predstaviť jedinú výnimku, že by šlo o veľkú investíciu niekde na východe Slovenska. SaS chce ešte podnikateľom umožniť, aby nahradili gastrolístky peniazmi. Z návrhu však nevyplýva, že ich chce zrušiť. SaS chce tiež zjednodušiť Zákonník práce. Pred pár dňami poslanci schválili vyššie príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky. SaS navrhuje mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu a počas sviatkov na úrovni 25 percent, čo je menej, ako sú príplatky, ktoré majú platiť od mája. Minimálnu mzdu by strana určila ako 50 percent priemernej mzdy v hospodárstve. SaS chce podporiť aj vytváranie remesiel. Chce preto presadiť jednu voľnú živnosť, aby si živnostník nemusel každú voľnú živnosť registrovať samostatne. Strana chce odbremeniť aj podnikateľov od mnohých administratívnych úkonov a od byrokracie.

MARIANNA ONUFEROVÁ

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards