Strata-nestrata, nové auto musí byť

Je ťažké si predstaviť top manažéra, ktorý hneď po príchode do súkromnej spoločnosti, dosahujúcej rok, čo rok straty stovky miliónov eur, kúpi pre seba nové luxusné SUV. Takto však postupoval nový šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny (Smer). Pár mesiacov po nástupe do funkcie si nechal obstarať SUV Volkswagen Tuareg takmer za 53-tisíc eur.

Strata-nestrata, nové auto musí byť

V tomto prípade nedošlo k prečerpaniu limitu ceny, o ktorej sme už dávnejšie písali, že je premrštená a nezodpovedá reálnej potrebe šéfa tejto inštitúcie (keďže nevyžaduje špeciálnu bezpečnostnú ochranu). Čerešničkou na torte je tak zvýšený podvozok, akoby pobočky Sociálnej poisťovne, alebo veľkí zamestnávatelia, sídlili na kysuckých lazoch. Skôr to vyzerá na snahu vyčerpať finančný limit do dna, veď pre úradníka nie je rozhodujúca hodnota, ktorú za peniaze získa, ale súlad s pravidlami.

PV tomto prípade je zaujímavý aj spôsob, ako bolo auto obstarané. Podľa Úradu pre verejné obstarávanie bolo nastavenie zákazky na kúpu auta také, že mohlo odradiť iných dodávateľov a iné značky áut. A to prostredníctvom podozrivých požiadaviek na kombináciu parametrov motora, prevodovky, zvýšeného podvozku(!) a rýchlej dodacej lehoty 7 dní. Teda inými slovami úrad upodozrieva šéfa Sociálnej poisťovne, že si najskôr vyhliadol auto a dodávateľa a až potom podľa toho nastavil podmienky.

V oznámení o rozhodnutí úrad píše, že „Kontrolovaný svojím postupom opakovane porušil princíp rovnakého zaobchádzania, nediskriminácie a transparentnosti, keď v dôsledku kontrolovaným definovaných požiadaviek na technickú špecifikáciu predmetu zákazky mohli byť od predloženia ponuky odradení potenciálni uchádzači, pričom toto porušenie mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania“. Sociálna poisťovňa sa proti rozhodnutiu odvolala, na finálne rozhodnutie si budeme musieť ešte počkať.

Nákup áut je pre mnohých štátnych a zvlášť samosprávnych manažérov veľmi ťažký oriešok. V nariadení vlády z roku 2014 sa píše, že automobil určený pre tieto funkcie by nemal byť drahší ako 57 600 eur. Odporúčanie, že auta verejných funkcionárov by nemali prekročiť túto hranicu však bez problémov ignorovali napr. primátor Žiliny Choma s Audi A8 L za 71 tis. eur., primátor Bratislavy s Audi A6 za 65 tisc. eur alebo trnavský župan s podobným autom za 94 tis. eur.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards