Hra s dividendami štátu nevyšla, viac daní deficit nezníži (Sme)

Ako povedal pre denník Sme dňa 5.10.2014 Radovan Ďurana z INESS, kým v roku 2013 sme skončili s rozpočtovým deficitom necelé dve miliardy eur, pri výraznom raste daňových príjmov má byť deficit v tomto roku takmer 2,2 miliardy eur

Hra s dividendami štátu nevyšla, viac daní deficit nezníži (Sme)

Aj keď štát tvrdí, že vyberie v tomto roku výrazne viac peňazí na daniach, jeho hospodárenie sa zhorší.

BRATISLAVA. Slovensko sa v tomto roku zadlží viac, ako plánovalo. Pripustil to pred niekoľkými dňami minister financií Peter Kažimír (Smer).

Bolo to v rovnakom čase, keď ministerstvo financií ohlásilo, že štát v tomto roku vyberie na daniach a odvodoch o ďalších 300 miliónov eur viac, ako očakával.

Materiál, ktorý hovorí o rýchlejšom zadlžení, prešiel vládou per rollam, teda bez jej riadneho zasadnutia a v iný deň, ako obvykle rokuje.

Ministerstvo financií hovorí, že je to preto, lebo chceli dodržať zákonné termíny a do materiálu chceli zapracovať aj septembrovú daňovú prognózu.
Škrt cez dividendy

Ministerstvo odhaduje, že príjmy z daní a odvodov budú v tomto roku oproti plánu vyššie zhruba o 700 miliónov eur. To je približne jedno percento nášho HDP.

Výnos z daní stúpa, lebo firmy platia vyššie dane zo svojich ziskov a rastie aj zamestnanosť. Viac štátu teda odvádzajú aj pracovníci a ich zamestnávatelia.

„Keď to zhrnieme, časť výnosu z daní hovorí o tom, že sme mali šťastie, že sa začalo viac dariť ekonomike. No zlepšil sa aj výnos DPH, čo sa dá pripísať opatreniam vlády,“ hovorí analytik Tatra banky Juraj Valachy.

Aj keď by sa pri lepšom výbere daní dalo predpokladať, že bude zadlženie klesať, nedeje sa to.

„Prekvapilo nás, že hoci rastú daňové príjmy, stúpa aj deficit,“ hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Ministerstvo financií si myslelo, že rozpočtové čísla zlepší tak, že časť dividend vyplatených zo zisku firiem za rok 2012 presunie do tohto roku.

No Eurostat sa na to pozrel podľa prísnejších pravidiel a povedal, že to nie je možné. Dividendy vyplatené zo zisku za rok 2012 sa majú zarátať do roku 2013 a nie do ďalších rokov.

Pre tohtoročný rozpočet to znamená mínus 570 miliónov eur, čo je asi 0,8 percenta HDP.

„Dá sa teda povedať, že ministerstvo doplatilo na špekulácie s dividendami,“ hovorí Valachy.

No rozpočet doplatí aj na chyby pri čerpaní eurofondov. Brusel nám zatiaľ nepreplatí asi 80 miliónov eur, ktoré boli vyplatené z rozpočtu. Tieto korekcie sú cenou za to, že zlyhal domáci audit, ktorý je na ministerstve financií.

Horšie oproti plánom hospodária aj mestá a obce. To, ako hospodári samospráva, je už tradične rozpočtovým rizikom. V novembri sú navyše komunálne voľby.
Vyššie číslo nie je plán

„Výsledkom je, že kým v roku 2013 sme skončili s rozpočtovým deficitom necelé dve miliardy eur, pri výraznom raste daňových príjmov má byť deficit v tomto roku takmer 2,2 miliardy eur,“ hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Znamená to, že o túto sumu má štát minúť tento rok viac, ako získa na daniach, odvodoch či rôznych poplatkoch.

Ďurana sa preto pýta, či by to nefungovalo náhodou naopak – ak štát vyberie menej na daniach, deficit bude nižší.

Kažimír v nedeľu v diskusnej relácii televízie TA3 ubezpečoval, že nový odhad deficitu neznamená, že je to nový cieľ. „Je to signál pre celý verejný sektor, že nie sme úplne v súlade s tým, čo sme si priali,“ povedal.

Marianna Onuferová

Sme, 5.10.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards