Patrí Slovensko medzi chudobnejšie krajiny? (grafy týždňa) (Sme)

Radovan Ďurana z INESS priniesol do pravidelnej rubriky Grafy týždňa denníka Sme dňa 19.9.2014 graf s tržbamy v maloobchode.

Patrí Slovensko medzi chudobnejšie krajiny? (grafy týždňa) (Sme)

Hoci konečná spotreba domácností v porovnaní s druhým štvrťrokom 2008 vzrástla už o 13 percent, tržby v maloobchode stále nedosahujú úroveň predkrízového roka 2008. Obchodníci zaznamenali tržby o 4 percentá nižšie, pričom ide o údaje neupravené o rast spotrebiteľských cien, ktorý dosiahol viac ako 11 percent.

Slováci sa tak ani po piatich rokoch nevrátili na úroveň spotreby v obchodoch a reštauráciách. Extrémny prepad tržieb eviduje predaj motorových vozidiel - tržby sú o štvrtinu nižšie. Aj krčmy a reštaurácie vykazujú o štvrtinu nižšie tržby. V rámci maloobchodu sa evidentne najviac darilo veľkým predajcom, ktorí dokázali k sebe pretiahnuť tržby menších, špecializovaných predajní.

 
Radovan Ďurana

Sme, 19.9.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards