Recept ako prilepšiť chudobným? Najnižšie platy najviac porastú (Plus jeden deň)

Státisíce nezamestnaných si naďalej nebudú môcť nájsť trvalé pracovné miesto, pretože minimálnu cenu práce tento zákon nezmení, konštatoval pre denník Plus jeden deň dňa 20.8.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Recept ako prilepšiť chudobným? Najnižšie platy najviac porastú (Plus jeden deň)

Vyše pol milióna ľudí by si malo od nového roka prilepšiť, tvrdí ministerstvo financií. Pripravilo totiž zmenu v odvodoch. Očakáva od nej zvýšenie čistej mzdy u ľudí s nízkymi zárobkami.

Ministerstvo navrhuje, aby sa zdravotné odvody znížili zamestnancom, ktorí zarábajú menej než 494 eur mesačne. Tento krok vraj pozitívne pocíti až 580-tisíc ľudí. Analytik Radovan Ďurana však upozorňuje, že výhody tohto opatrenia sa dotknú takmer výlučne existujúcich zamestnancov.

„Státisíce nezamestnaných si naďalej nebude môcť nájsť trvalé pracovné miesto, pretože minimálnu cenu práce tento zákon nezmení,“ dodáva.

Opatrenie ráta s historicky najvyšším zvýšením minimálnej mzdy na 380 zo súčasných 352 eur.

Zároveň zavádza tzv. odvodovú odpočítateľnú položku. Tá bude zamestnancom s platmi nižšími než 494 eur znižovať odvody až na nulovú úroveň v prípade minimálnej mzdy.

Každý mesiac by mali zarobiť o 32 eur viac. Vplyv na príjmy štátu bude predstavovať 150 miliónov eur, z čoho zhruba polovica by šla v prospech vyšších čistých miezd zamestnancov a druhá polovica na náklady práce pre zamestnávateľov.

Plus jeden deň, 20.8.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards