Firma dotácie od štátu získa. Ale z iného dôvodu (Hospodárske noviny)

Výsledkom takejto finančnej pomoci zo strany štátu bude jedna firma s lepšou konkurencieschopnosťou a množstvo ďalších firiem s mierne zhoršenou konkurencieschopnosťou, keďže aj vďaka výdavkom na dotácie musia platiť vyššie dane, povedal pre Hospodárske noviny dňa 8.9.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Firma dotácie od štátu získa. Ale z iného dôvodu (Hospodárske noviny)

 Mali najbližšie k tomu, aby získali od štátu zákazku na výrobu vakcín proti pandemickej chrípke pre Slovensko. Spoločnosť Imuna Pharm v spoločnom biznise pretláčala prvá vláda Roberta Fica, o spolupráci hovorili aj po návrate rovnakého premiéra k moci. Celé to stroskotalo na rozhodnutí vlády o spoločnom nákupe očkovacích látok s európskymi krajinami. Peniaze od štátu však predsa len tá istá firma získa - akurát nie na výrobu vakcín, ale na ich výskum.

Bonus pre jednu firmu
Na rozdiel od minulosti už Imuna Pharm nešla cez ministerstvo zdravotníctva, ale školstva. Uspela s projektom skúmania "inovatívnych postupov pri výrobe očkovacích látok". Témy projektov schválil vládny kabinet, na základe toho rezort školstva odklepol dotáciu: firma dostane od štátu takmer dva milióny eur, celkové náklady na projekt budú ešte o 600-tisíc eur vyššie.

Projekt dostal na ministerstve zelenú, keďže je "nevyhnutný pre zvýšenie konkurencieschopnosti žiadateľa na domácom aj zahraničnom trhu". Takýto dôvod je pri udeľovaní dotácie nezmyselný, reaguje pre HN analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský. "Výsledkom takejto finančnej pomoci zo strany štátu bude jedna firma s lepšou konkurencieschopnosťou a množstvo ďalších firiem s mierne zhoršenou konkurencieschopnosťou, keďže aj vďaka výdavkom na dotácie musia platiť vyššie dane."

Generálna riaditeľka spoločnosti Imuna Pharm Martina Vulgánová priznáva, že im projekt môže umožniť účasť v nadnárodných tendroch. Zároveň to však podľa nej Slovensku zabezpečí sebestačnosť v dodávke očkovacích látok.

Žiadna neznáma pre štát
O výrobe vakcín sa začalo hovoriť ešte za prvej vlády Roberta Fica, keď vo svete hrozila pandémia prasacej chrípky. Favoritom bola práve Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch. Šéf Štátnych hmotných rezerv a nominant Smeru-SD Marián Čakajda s ňou tri dni pred svojím odchodom podpísal zmluvu o budúcej zmluve. Neskôr ju však vláda Ivety Radičovej zrušila. Do hry sa firma opäť dostala po návrate Smeru-SD do vlády. Kabinet však napokon uprednostnil nákup vakcín od zahraničných výrobcov.

Na zvýšenie konkurencieschopnosti, ale napríklad aj vzdelávanie zamestnancov či zlepšenie energetickej hospodárnosti, dostala Imuna Pharm cez viaceré ministerstvá aj ďalšie peniaze. Od roku 2009 jej štát zo svojich či európskych peňazí odklepol dokopy vyše 25 miliónov eur.

Mária Hunková

Hospodárske noviny, 8.9.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards