Štát sprísnil pravidlá. Doplatili na to absolventi (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS systém podpory zamestnávania mladých či nezamestnaných začína byť príliš zložitý, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 2.8.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Štát sprísnil pravidlá. Doplatili na to absolventi (Hospodárske noviny)

Skončil obchodnú akadémiu, ale prácu sa mu nájsť nepodarilo. Ako evidovaný na úrade práce sa rozhodol využiť príležitosť práce cez absolventskú prax. Na mestskom úrade mal pracovať v kancelárii. Namiesto toho spolu s ďalšími mladými sťahoval dokumenty a nábytok z iných budov. "Z takej praxe som do budúcna nemal nič," hovorí o svojich skúsenostiach Richard Dubovický.

Mimo svojho odboru v minulosti praxovali stovky až tisíce mladých. Vláda však vlani podmienky sprísnila. Po novom môžu mladí pracovať už len vo firme z ich vyštudovaného odvetvia. Výsledkom tejto zmeny bol výrazný pokles počtu ľudí, ktorí prax absolvovali. Za prvý polrok tohto roka ich bolo približne 3,8 tisíca. Na porovnanie, vlani za rovnaké obdobie praxovalo vo firmách či na úradoch 6,2 tisíca ľudí.

Prísnejšie pravidlá, menej pracujúcich
"Praxovanie len vo svojom odbore sa prejavuje v náročnejšom párovaní ponúkanej praxe u zamestnávateľa a vhodných absolventov s náležitým vzdelaním," objasňuje pokles Jana Lukáčová z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce. Podľa Lukáčovej sa tak aspoň peniaze vyčlenené na príspevok nemíňajú zbytočne, ale účelne. Prax v tom, čo vyštudovali, by mladým mala zvýšiť šancu, aby im spoločnosť, v ktorej pracovali, nakoniec ponúkla miesto.

V ideálnom prípade by to malo fungovať takto: mladý si vyberie odbor, vyštuduje ho, absolvuje prax vo firme z odvetvia a tá mu ponúkne prácu. Podobný príbeh má aj Erika Kolesárová, ktorá vyštudovala vzdelávanie dospelých. Tento rok získavala skúsenosti vo vzdelávacej agentúre v Prešove. Prácu si však nakoniec aj tak nenašla. "Pre nedostatok financií ma nemohli zamestnať na trvalý pracovný pomer, aj keď boli so mnou spokojní," hovorí Kolesárová.

V reáli totiž ani práca v odbore nezaručí mladým stále zamestnanie. Ukážme si to na číslach: po tohtoročnej praxi si prácu v podniku našlo 66 percent absolventov. Pritom vlani, pri starých pravidlách to bolo viac ako 80 percent. Lukáčová za poklesom vidí opatrnosť pri zamestnávaní s tým, že niektorí mladí sa na praxi neosvedčia.

Mladí sa obzerajú po nových možnostiach
Podľa šéfky personálnej agentúry Index Nosluš Dariny Mokráňovej to však môže svedčiť o tom, že nie každý je schopný nakoniec robiť to, čo vyštudoval. Mnohí mladí okrem toho už v škole zistia, že ich vybraný odbor ani neláka a obzerajú sa po nových možnostiach. Nové podmienky absolventskej praxe im to však neumožňujú. "Je lepšie, ak mladý získa prax v inom odbore, ako keď prax nezíska nikde a zostane v evidencii úradu práce," dodáva Mokráňová, ktorej sa novooklieštené podmienky nepozdávajú.

Analytik INESS Radovan Ďurana však upozorňuje aj na ďalší problém. "Systém podpory zamestnávania mladých či nezamestnaných začína byť príliš zložitý," hovorí. Vláda predstavila v poslednom období mnoho príspevkov na zamestnávanie. Každý má však iné pravidlá a podmienky. To u zamestnávateľov spôsobuje chaos. Mnohí sa tiež rozhodnú vyskúšať niečo nové, a to aj napriek tomu, že absolventská prax je rokmi overený nástroj.

Hospodárske noviny, 2.8.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards