Tvrdá kritika odborníkov na Ficov zázračný balíček: Tieto sľuby vám percentá nevrátia! (Topky.sk)

Odvodová úľava na nízke príjmy je krokom správnym smerom, ale nevhodnou formou - úľava by mala byť orientovaná skôr na nižšie sociálne odvody ako na nižšie zdravotné odvody, keďže vláda už dnes neplní záväzky o výške platby zdravotných odvodov za poistenca. Avizované zvýšenie minimálnej mzdy tiež zneguje očakávaný pozitívny efekt úľavy, ktorým by mala byť zvýšená tvorba pracovných miest, hodnotil opatrenie premiéra Fica pre portál Topky.sk dňa 30.6.2014 Ján Dinga z INESS.

Tvrdá kritika odborníkov na Ficov zázračný balíček: Tieto sľuby vám percentá nevrátia! (Topky.sk)

...

Ekonóm hodnotí plány rozporuplne. "Pozitívne môžeme hodnotiť snahu o väčšiu adresnosť sociálnych dávok a súbeh dávky v hmotnej núdzi so mzdou po nájdení zamestnania, čo zvýši motiváciu pracovať aj za nízku mzdu. Výdavkovú stranu balíčka (zľavy, úľavy) však vláda neplánuje financovať odstránením plytvania vo verejnej správe, ale politickým rozhodnutím neznižovania sadzby DPH z 20% an 19%. Zníženie daňovej sadzby by pritom pomohlo celej ekonomike. Odvodová úľava na nízke príjmy je krokom správnym smerom, ale nevhodnou formou - úľava by mala byť orientovaná skôr na nižšie sociálne odvody ako na nižšie zdravotné odvody, keďže vláda už dnes neplní záväzky o výške platby zdravotných odvodov za poistenca. Avizované zvýšenie minimálnej mzdy tiež zneguje očakávaný pozitívny efekt úľavy, ktorým by mala byť zvýšená tvorba pracovných miest," dodáva analytik z inštitútu INESS Ján Dinga.

Topky.sk, 30.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards