Štát odpustí firmám odvody (Hospodárske noviny)

Vynuluje sa pozitívny efekt nižších odvodov, komentoval zvyšovanie minimálnej mzdy dňa 1.7.2014 Ján Dinga z INESS.

Štát odpustí firmám odvody (Hospodárske noviny)

Mzdy. Vláda plánuje ľuďom do príjmu 565 eur odpúšťať poistné do zdravotnej poisťovne.

Približne osemtisíc eur. Tak toľko by mohla mesačne ušetriť na svojich ľuďoch odevná spoločnosť Linora. Stačilo by, ak by svojim 230 zamestnancom dávala len minimálnu mzdu. Kabinet Roberta Fica totiž spúšťa mašinériu, ktorá má podporiť zamestnávanie u nás – firmám, ako aj zamestnancom totiž plánuje odpúšťať zdravotné odvody.

Odvody odpustené nízkopríjmovým zamestnancom zaplatia ostatní daňovníci - tvrdí prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Iný názor má prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Zvýhodniť menej zarábajúcich ľudí napríklad znížením odvodov nám totiž už dlhodobo odporúčajú aj zahraničné inštitúcie, ako napríklad Európska komisia či OECD. Práve preto je podľa neho možné, že výpadok bude vláda pokrývať napríklad eurofondmi.

Pokles sivej ekonomiky
Toto opatrenie by totiž mohlo byť podľa viacerých odborníkov tým správnym krokom, ako znížiť nezamestnanosť. Tá je na Slovensku v súčasnosti 12,8 percenta, zatiaľ čo priemer v Európskej únii je o viac ako dve percentá nižší. Odpúšťanie odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov pritom približne pred desiatimi rokmi pomohlo skresať nezamestnanosť v Nemecku, a to približne o polovicu.

Práve postupný nástup pri platení poistného je podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu tým správnym mechanizmom. Eliminuje sa tak podľa neho motivácia firiem umelo znižovať zamestnancom plat. Ak by totiž bola nastavená hranica skokovo, spoločnosti by sa chceli plateniu vyhnúť a ľuďom by dávali menej. ,,Okrem toho sa môže znížiť sivá ekonomika, čiže napríklad snaha podnikov vyplácať ľudí na ruku,,, tvrdí Kičina.

Je nutná minimálna mzda?
Aj napriek tomu, že odborníci nápad chvália, samotné zvyšovanie minimálnej mzdy sa im nepozdáva. ,,Vynuluje sa pozitívny efekt nižších odvodov,, tvrdí analytik INESS Ján Dinga. Náklady na zamestnávanie sa totiž neznížia natoľko, koľko by firmy potrebovali.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 1.7.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards