Odpúšťanie odvodov (Anketa) (Hospodárske noviny)

Za pozitívne považujeme zníženie odvodov, čo zvýši čisté príjmy aj motiváciu pracovať, komentoval balíček Roberta Fica dňa 1.7.2014 Ján Dinga z INESS. Ako ďalej dodal, bolo by však vhodnejšie zamerať sa skôr na sociálne ako zdravotné odvody. Za negatívum považujeme zvyšovanie minimálnej mzdy, ktoré „vynuluje“.

Odpúšťanie odvodov (Anketa) (Hospodárske noviny)

Štát plánuje ľuďom do príjmu 565 eur odpúšťať zdravotné odvody. Prispeje to k zníženiu nezamestnanosti?

Peter Goliaš, šéf INEKO

Je to dobrý návrh, veľmi podobný nemeckému systému minijobs. Hlavný rozdiel je v tom, že v Nemecku sa úľava týka sociálnych aj zdravotných odvodov. Dôležité ešte bude, ako sa opatrenie spolu so zvýšením minimálnej mzdy prejaví na celkových nákladoch práce. Ak nedôjde k ich zvýšeniu, dá sa očakávať, že opatrenie prispeje k tvorbe nových pracovných miest a k znižovaniu nezamestnanosti.

Ján Dinga, analytik Iness

Za pozitívne považujeme zníženie odvodov, čo zvýši čisté príjmy aj motiváciu pracovať. Bolo by však vhodnejšie zamerať sa skôr na sociálne ako zdravotné odvody. Za negatívum považujeme zvyšovanie minimálnej mzdy, ktoré „vynuluje“...

Michalea Kušnírová

Hospodárske noviny, 1.7.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards