Tým, ktorí zarábajú málo, chce vláda znížiť odvody (Sme)

Ako povedal dňa 29.6.2014 pre Sme Radovan Ďurana z INESS, návrh vyvoláva riziká, že vláda prenesie kompenzáciu odvodov za pracujúcich na zdravotné poisťovne

Tým, ktorí zarábajú málo, chce vláda znížiť odvody (Sme)

Príjmový strop na úľavu zo zdravotných odvodov má byť okolo 565 eur.

BRATISLAVA. Zamestnanci s nižšou mzdou budú platiť štátu menšie zdravotné odvody. Príjmová hranica, od ktorej sa budú odvody znižovať, má byť okolo 565 eur mesačne.

Premiér Robert Fico tvrdí, že si vďaka tomu polepší asi 800-­tisíc ľudí. No o koľko dostanú od januára viac na výplatu, nie je jasné.
Odpočítateľná položka

Kto zarába 480 eur, zaplatí mesačne na zdravotných odvodoch 19,2 eura. To sú štyri percentá z hrubej mzdy.

Po novom má takýto zamestnanec platiť nižšie zdravotné odvody vďaka odvodovej odpočítateľnej položke.

Radičovej vláda chcela zaviesť odvodovú odpočítateľnú položku 190 eur mesačne. Jej princíp mal byť v tom, že kto zarábal napríklad 400 eur, mal platiť odvody len zo sumy 210 eur, teda z rozdielu.

Ako ju chce nastaviť terajšia vláda, nie je zatiaľ známe.

Platový strop pre odvodovú úľavu má byť podľa Smeru okolo spomínaných 565 eur. „Ešte sa to upravuje. Ale chceme, aby tá hranica bola niekde na úrovni 60 až 65 percent priemernej mzdy,“ povedal štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš.

Smer sľubuje odvodovú úľavu aj zamestnávateľom. Tí platia za zamestnancov zdravotné odvody vo výške desať percent z hrubej mzdy zamestnanca. Akú úľavu dostanú, nie je zatiaľ zrejmé.

Minimálna mzda stúpne

Premiér viac povedal iba o tých, čo majú minimálnu mzdu. Dnes je vo výške 352 eur, čo je v čistom asi 305 eur.

Fico tvrdí, že týmto zamestnancom stúpne čistý plat tak, aby za rok zarobili spolu trinásť takýchto čistých platov. Z toho, čo hovoril, vyplýva, že takýto zamestnanec by mal mať od januára v čistom asi 330 eur.

To zodpovedá hrubej mzde asi 385 eur. No mohla by byť aj nižšia za podmienky, že štát odpustí takémuto zamestnancovi časť zdravotných odvodov.

Aká bude nová minimálna mzda, Ondruš zatiaľ nevedel spresniť. Odborári navrhovali, aby bola 399 eur.
A čo stredná vrstva?

Ekonómovia považujú znižovanie odvodov za jedno z lepších opatrení Ficovho balíčka. Aj keď podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu by bolo lepšie, keby sa odpočítateľná položka nastavila na sociálne odvody.

„Návrh vyvoláva riziká, že vláda prenesie kompenzáciu odvodov za pracujúcich na zdravotné poisťovne,“ hovorí.

Poslanec Miroslav Beblavý (Sieť) zase hovorí, že vláda zabudla na strednú vrstvu. Platový strop pre znižovanie odvodov by posunul vyššie.

Podľa Ďuranu Ficove zmeny v odvodoch nepomôžu ani 400-­tisíc ľuďom, ktorí sú dnes bez práce.
Minimálny dôchodok bude asi 300 eur

Dnes je minimálny dôchodok 198 eur.

BRATISLAVA. Ľuďom, ktorí pracovali a platili sociálne odvody, no mali nízke príjmy, chce vláda garantovať minimálny dôchodok. Má byť okolo 300 eur a bude platiť už aj pre súčasných dôchodcov.

Či bude podmienkou na jeho získanie to, aby občan odpracoval 40 rokov, alebo bude stačiť len 15 rokov, čo je dnes jedna z podmienok na získanie penzie zo Sociálnej poisťovne, nie je zatiaľ jasné.

No napríklad poslanci zo strany Sieť nedávno navrhli, aby sa minimálny dôchodok znižoval podľa počtu odpracovaných rokov postupne z 300 na 180 eur.

Dnes sa veľmi nízke dôchodky vyrovnávajú do výšky životného minima, teda 198 eur. Priemerná penzia zo Sociálnej poisťovne je asi 390 eur.

Marianna Onuferová

Sme, 29.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards