Slovensko prežije najlacnejší rok v histórii (Hospodárske noviny)

Podľa Martina Vlachynského z INESS sú klesajúce ceny za normálnych okolností prejavom zdravej ekonomiky, povedal pre Hospodárske noviny dňa 11.6.2014.

Slovensko prežije najlacnejší rok v histórii (Hospodárske noviny)

Inflácia. Národná banka Slovenska prognózuje Slovensku v tomto roku rast cien len 0,1 percenta.

Tento rok môže Slovensko prepísať svoju históriu. A to minimálne v raste cien. Ako upozornila Národná banka Slovenska, v roku 2014 by mali v porovnaní s minulosťou rásť ceny najmenej – len o 0,1 percenta. Vplyv má na to najmä nižší rast cien potravín, hovorí viceguvernér banky Ján Tóth.

Obchodníci tlačia na ceny

Potvrdzujú to aj samotní obchodníci, ktorí si za to preberajú zásluhy. Ako povedal prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak, tlačia na svojich dodávateľov, aby tí s cenami klesali. „Robíme to, aby sme vytvorili konkurenčné prostredie a prilákali k sebe zákazníka. Ľudia totiž, žiaľ, nenakupujú podľa kvality, ale podľa ceny.“

Okrem obchodníkov však za poklesom cien potravín stoja aj samotní spotrebitelia, ktorí nesiahajú po drahších domácich produktoch. Taktiež ich ovplyvňuje napríklad sezónnosť. „Sú výrobky, pri ktorých má počasie svoju zásluhu. Posledná zima bola mierna, čo ovplyvnilo aj ceny mlieka a mliečnych výrobkov,“ uvádza ako príklad Konštiak.

Znižovanie cien potravín, ale napríklad aj energií, vplýva na vyššiu kúpyschopnosť ľudí. Ak je totiž nízka cena základných tovarov, viac peňazí ľuďom zostáva na nákup aj tých ostatných. „To by mohlo mať čiastočne pozitívny dosah na zvýšenie spotreby,“ dodáva Tóth.

Negatívne pre ekonomiku

Analytici však poukazujú aj na reálne riziká. Znižovanie cien je pre mnohých na prvé počutie dobrá správa. Z hľadiska makroekonomického vývoja to môže byť však problém, ktorý časom pocítia aj ľudia. Pomalší rast sa môže podľa Milana Šikulu z Ekonomického ústavu SAV odraziť napríklad na nezamestnanosti či nižších príjmoch. Upozorňuje aj na ďalšie riziká.

A to očakávania spotrebiteľov, ale aj investorov, že ceny budú ešte nižšie. Kvôli tomu odkladajú nákupy – to však znamená, že sa spomaľuje rast ekonomiky. Investori, ktorí zase nemajú perspektívu väčšieho odbytu, u nás nemajú dôvod investovať. „A keď nechcú investovať, nechcú si ani požičiavať v banke,“ opisuje Šikula kolobeh problémov, ktorý to môže spôsobiť.

Analytik Martin Vlachynský z INESS hovorí, že klesajúce ceny sú za normálnych okolností prejavom zdravej ekonomiky. Už pár rokov však „normálne okolnosti“ nemáme a nízka inflácia je skôr prejavom čoraz menšej úspešnosti Európskej centrálnej banky presadiť svoje zámery v ekonomike.

Ďalší pokles, alebo radikálny nárast cien, vo všeobecnosti na tento rok odborníci nepredpovedajú. Ceny potravín však zrejme na tejto úrovni nezostanú. „Inflácia by však nemala prevýšiť dve percentá,“ hovorí Konštiak.

Mária Hunková

Hospodárske noviny, 11.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards