Do polepšovne

Európska komisia preradila Slovensko z kategórie nezodpovední s prísnym dozorom do polepšovne, kde je šanca na nápravu. Komisia tým ocenila schopnosť vlády zvyšovať dane a odvody, vďaka čomu sa minulý rok príjmy štátu priblížili výdavkom.

Do polepšovne

„Polepšili“ sme si, pritom súčasný stav je stále biedny. Čitateľov to asi prekvapí, ale stále platíme nízke dane, štát míňa nad pomery. Ak by mal hospodáriť vyrovnane, museli by sme ku každému euru zaplatenom na daniach a odvodoch poslať ministrovi financií ešte 10 centov. Výsledkom je rastúci dlh, ktorý už minulý rok donútil vládu šliapnuť na dlhovú brzdu. Relatívne vysoký rast ekonomiky (najmä vďaka exportérom a verejným investíciám), drží vládu pár milimetrov od pokorenia ďalšej hranice, ktorá by znamenala vyrovnaný rozpočet verejnej správy. Ušetriť 2 mld. eur? Nočná mora celej vlády. Toľko by sme ušetrili, keby sme zrušili celé ministerstvo práce, to jest výdavky na hmotnú núdzu, prídavky na deti, príspevky rodičom... Šetrenie na strane výdavkov bolo doteraz opatrné. Namiesto poctivého škrtania hlušiny to bolo hlavne zmrazovanie výdavkov (zbytočný úradník, ktorému sa nezvýši mzda, je stále zbytočný úradník). Deti ministrov naďalej dostávajú prídavky, prémiu k stavebnému sporeniu stále dostane každý, bez ohľadu či stavia alebo nie. Historicky najnižšie úroky nebudú trvať večne. Aj preto by sme mali mať za cieľ rezervu v hospodárení, a neutešovať sa tým, že náš deficit už nie je tak obrovský.

Nový čas, 3.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards