Bloček, ktorý Kažimír posiela občanom

Koniec marca je tradične spojený s podávaním daňových priznaní. Pre mnohých občanov to znamená nie vždy príjemné zistenie, akú časť príjmu budú musieť odovzdať do spoločnej kasy.

Bloček, ktorý Kažimír posiela občanom

Každý občan Slovenska zaplatí v tomto roku za služby štátu o 107 eur viac ako v minulom roku. Celková ročná suma sa vyšplhala na 4 811 eur, pričom jej nárast je vyšší ako inflácia. To, čo človek neuvidí na výplatnej páske ani v tomto prepočte, je nárast verejného dlhu. Na každého obyvateľa pripadne ku koncu roku dlh 7 912 eur, čo znamená medziročný rast o 624 eur. Ten podstatne prevyšuje rast vytvorenej hodnoty (HDP) na obyvateľa v tomto roku.

INESS každoročne publikuje bloček – Účet za služby štátu, ktorý jednoduchou formou ilustruje, koľko každý občan Slovenska zaplatí za jednotlivé služby štátu. Suma 4 811 eur predstavuje podiel celkových príjmov štátu a počtu obyvateľov Slovenska, vzťahuje sa teda na každé batoľa, pracujúceho, či invalidného dôchodcu.

Pohľad na bloček ukazuje, že najväčšia časť našich platieb do štátnej pokladnice, konkrétne 885 eur, slúži na financovanie starobných dôchodkov. Medziročne každý obyvateľ Slovenska prispeje o 40 eur viac na to, aby Sociálna poisťovňa mohla bezodkladne vyplácať starobné dôchodky. V tesnom závese stojí financovanie zdravotníctva, pričom v tejto sume nie sú zahrnuté platby, ktoré občania zaplatia priamo v lekárňach, či u lekárov. I napriek tomu, že mnoho cestujúcich už dnes považuje cestovanie vlakom za nákladné, budúci rok prispejú na prevádzku a modernizáciu železníc aj sumou 171 eur.

Prepočty sú robené priemerne na každého obyvateľa s cieľom ilustrovať náklady verejnej správy. Ale mnohých iste zaujíma, aké sú ich skutočné, individuálne náklady na verejné služby. Portál censtatu.sme.sk preto umožňuje zhotoviť si vlastný bloček. Ako príklad uvádzame slobodného tridsiatnika so mzdou 800 eur, ktorý žije v podnájme za 200 eur a z mesačnej mzdy  ušetrí 100 eur. Raz za týždeň vyrazí na pivný žúr (4*0,5L) s kamarátmi, prejazdí 100 eur autom a poctivo platí poplatky za služby RTVS:

Oproti bežnému občanovi zaplatí zamestnanec v modelovom príklade 6 403 eur, o tretinu viac ako pri prepočte na každého občana. Polovica ceny práce tohto zamestnanca skončí vo verejnej pokladnici. Je na uvážení každého občana, či kvalitu a rozsah poskytovaných služieb považuje za primeranú tejto záťaži.

Aby bloček nebol dlhý ako pri nedeľnom nákupe štvorčlennej rodiny, menšie položky sme zlúčili to kategórie INÉ. Tá obsahuje napríklad poistenie v nezamestnanosti, výdavky na tretie programové obdobie fondov EÚ, rôzne iné výdavky obcí a pod. Bližšie informácie sú dostupné na tomto linku.
 

Radovan Ďurana, INESS

Sme, 27.3.2014
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards