Ceny energií sú vysoké aj kvôli zlej regulácii (Aktuality.sk)

Následkom toho je, že poskytovatelia služieb v energetike sú nutení suplovať sociálnu politiku, ktorá by mala byť starosťou vlády a štátneho rozpočtu, komentoval prepojenie ÚRSO na vládu dňa 20.2.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Ceny energií sú vysoké aj kvôli zlej regulácii (Aktuality.sk)

Ceny energií na Slovensku sú vždy citlivá záležitosť a väčšina Slovákov si myslí, že za plyn a elektrinu platia príliš veľa. S názormi ľudí súhlasia aj niektorí alternatívni dodávatelia. Predovšetkým kvôli zlej regulácii sú tak energie predražené.

V Česku regulujú menej

Ako povedal konateľ spoločnosti Slovakia Energy Jiří Pisařík na Slovensku nie je vytvorené dostatočné trhové prostredie. Podľa neho štát naďalej vlastní väčšinový podiel v dominantných hráčoch na trhu, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) riadi nominant vládnej strany, regulovaná je nielen distribúcia, ale aj dodávka pre domácnosti a malé firmy. Pisařík argumentuje porovnaním s českým trhom, na ktorom reálne fungujú desiatky dodávateľských firiem. A práve u našich západných susedov tie zložky ceny, ktoré nepodliehajú regulácii, sú nižšie ako v prípade regulovaných zložiek ceny na Slovensku.

Regulátor odmieta kritiku

ÚRSO nechcelo komentovať kritiku na svoju adresu. Jeho hovorca Miroslav Lupták len odkázal, že úrad neplánuje skončiť reguláciu cien elektriny a plynu pre domácnosti a malé podniky do konca regulačného obdobia, teda do konca roka 2016.

„Trh s elektrinou a plynom je plne liberalizovaný. Vytvorili sme všetky predpoklady na voľnú súťaž na trhu a záleží len na manažérskej šikovnosti a obchodnej politike regulovaných subjektov, či sa na tomto poli presadia, pretože ÚRSO stanovuje len maximálne ceny,“ vyhlásil Lupták. Ako však dodal, regulácia v Čechách a na Slovensku sa nedá porovnávať, pretože ide o dve rozličné krajiny s rozličnými podmienkami.

Podľa analytika inštitútu INESS Martina Vlachynského hlavným problém slovenského regulátora je jeho neformálna prepojenosť s vládou, hoci by mal byť pri rozhodovaní nezávislý. „Následkom toho je, že poskytovatelia služieb v energetike sú nutení suplovať sociálnu politiku, ktorá by mala byť starosťou vlády a štátneho rozpočtu,“ povedal Vlachynský.

Zmena dodávateľov

Nielen ÚRSO však môže za to, že na Slovensku nie je dostatočný rozvinutý trh s elektrinou. Ďalším dôvodom vidí Pisařík aj v neochote domácností a malých podnikov meniť svojich dodávateľov. Spotrebitelia u nás tak oveľa menej vytvárajú tlak na energetické firmy, ako napríklad vo vyspelých západných krajinách. Príčinou bude podľa šéfredaktora Energie-portal.sk Radovana Kazdu pravdepodobne obava ľudí a firiem zo zmeny dodávateľa. „Každý si asi pamätá škandál z minulosti s Energetickým centrom, ktoré neriešilo problémy svojich zákazníkov a nevrátilo im ani penieze, čo im patrili v rámci preplatkov,“ uzavrel Kazda.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 20.2.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards