Vplyv finančných skupín rastie. Máme sa ho obávať? (Aktuality.sk)

Ako povedal dňa 10.2.2014 pre portál Aktualne.sk Radovan Ďurana z INESS, spotrebiteľ nerozlišuje, či mu mobilné služby poskytuje španielska skupina, alebo česká skupina. Zaujíma ho kvalita služieb.

Vplyv finančných skupín rastie. Máme sa ho obávať? (Aktuality.sk)

Vplyv finančných skupín v slovenskej ekonomike v poslednej dobe zosilnel. „Slovenskí, prípadne českí žraloci“ v priebehu posledného roka spravili viacero významných akvizícií a obchodov.

V nedávnej správe o korupcii nám Európska komisia vyčíta úzke väzby medzi politikmi a podnikateľskou elitou. Preto sa redakcia Aktuality.sk rozhodla osloviť analytikov s tým, či rastúci vplyv týchto žralokov nemôže v konečnom dôsledku poškodiť slovenské hospodárstvo.
Vplyv v politike

Ako pre Aktuality.sk povedala ekonómka Ilona Švihlíková (bola líderkou vo vlaňajších voľbách za Stranu Práv Občanu ZEMANOVCI na Vysočine, pozn. red.) skutočnosť je zložitejšia, ako by sa zdalo na prvý pohľad. Investori a finančné skupiny sú totiž dnes veľmi previazaní.

„Samotné finančné skupiny patria v globálnej ekonomike k najmocnejším aktérom, ktoré bývajú často prepojené s politickou mocou. Tá pre ne potom vytvára vhodné podmienky,“ povedala s tým, že ide napríklad o legislatívu ušitú na mieru a podobne, aby sa im umožnilo dobývanie renty vo veľkom objeme.

Rizikom veľký politický vplyv

Preto je pre Slovensko, a teda pre obyčajných ľudí, rizikom ich veľký politický vplyv. Podľa nej ide o ďalšie mocenské centrum vo väčšine prípadov mocnejšie než vlády, preto rizikom je, že legitímne záujmy občanov nenájdu v politike príliš veľkú odozvu, lebo budú prebité peniazmi týchto skupín.

„Zodpovedá to vplyvu finančného sektora v globálnej ekonomike. Zatiaľ čo by teoreticky peniaze mali hrať rolu obsluhy, prijali rolu pána, ktorý skôr ako by mal obsluhovať reálnu ekonomiku, tak z nej vysáva zdroje,“ vysvetlila Švihlíková.

Ako ďalej pokračovala, otázne teraz zostáva, ako je tento trend masívny a či môžeme očakávať jeho ďalšie pokračovanie. Podľa politológa a známeho kritika kapitálu Jiřího Pehe trend naberania na sile finančných skupín bude pokračovať, aj keď upozornil, že každý systém má svoje limity.

Riziká existujú

Na druhej strane analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana tvrdí, že viacero významných akvizícií finančných skupín v priebehu posledných mesiacov by nemali mať negatívny vplyv na našu ekonomiku. Ako ďalej povedal, každá dobrovoľná transakcia znamená, že kupujúci aj predávajúci získava.

Na voľnom trhu tak dochádza k efektívnej alokácii zdrojov. Predávajúci presúva hotovosť do oblastí, kde očakáva, že prinesie spotrebiteľovi vyšší úžitok, dosiahne vyššiu návratnosť kapitálu. To isté motivuje kupujúceho. „Spotrebiteľ nerozlišuje, či mu mobilné služby poskytuje španielska skupina, alebo česká skupina. Zaujíma ho kvalita služieb,“ vyhlásil. Ďurana mal na mysli nedávny predaj mobilného operátora O2 na Slovensku a u našich západných susedov, ktorého získala investičná spoločnosť najbohatšieho Čecha Petra Kellnera.

Ďurana ale zároveň priznal, že riziká nielen pri finančných skupinách vznikajú v prípade transakcií, kde predávajúci nie je tá istá osoba ako vlastník, a teda nemá záujem získať čo najvyššiu cenu pre majiteľa. „To je prípad transakcií vo verejnej správe. Daňový poplatník nemá šancu vyjadriť svoj nesúhlas či nespokojnosť s transakciou,“ uzavrel.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 10.2.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards