Štát má na dosah SPP. A ceny plynu (Hospodárske noviny)

Podľa Marina Vlachynského z INESS by nižšie ceny od Gazpromu mohli  priniesť aj šancu na nižšie ceny pre konečných spotrebiteľov, teda napríklad domácnosti, povedal pre Hospodárske noviny dňa 4.2.2014.

Štát má na dosah SPP. A ceny plynu (Hospodárske noviny)

Protimonopolný úrad definitívne odobril vstup štátu do nášho plynárenského giganta.

Obchod s plynom môže už čoskoro skončiť v štátnych rukách. Rezort hospodárstva na čele s Tomášom Malatinským (nominant Smeru-SD) dostal zelenú na vstup do matky Slovenského plynárenského priemyslu. Získanie výlučnej kontroly v plynárňach totiž odklepol Protimonopolný úrad. Štát by mal mať navyše na stole aj dohodu s ruským plynárenským gigantom Gazprom o lacnejšom nákupe plynu. Podľa informácií HN sa už len spresňujú detaily. „Už to, čo je teraz dohodnuté, stav zlepšuje,“ povedal Malatinský. Ak dohoda definitívne prejde, v praxi by to malo znamenať dve veci: štát bude Rusom za plyn platiť menej, čím sa bude strata SPP znižovať. Na druhej strane bude môcť štát sám určovať ceny plynu pre veľké podniky a rovnako získa absolútnu moc pri tvorení cien plynu pre domácnosti a malé podniky. Doposiaľ totiž návrhy na zvýšenie cien predkladalo predstavenstvo, kde mali väčšinu zahraniční akcionári. „Nižšie ceny od Gazpromu by mohli priniesť aj šancu na nižšie ceny pre konečných spotrebiteľov,“ spresňuje analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský. O koľko by sme mohli platiť menej, si však netrúfal odhadnúť. O konečných cenách pre ľudí, ako aj pre malé podniky, totiž rozhoduje Úrad pre reguláciu sieťových odvetvi, ktorému šéfuje Jozef Holjenčík. A naň odkázal aj Analytik Energy Analytics Michal Hudec.

Štát je o krok bližšie k ovládnutiu obchodu s plynom. Ministerstvo hospodárstva pod vedením Tomáša Malatinského (nominant Smeru-SD) dostalo zelenú na vstup do materskej spoločnosti Slovenského plynárenského podniku. Protimonopolný úrad totiž schválil plány rezortu na získanie výlučnej kontroly v plynárňach. Podľa informácií HN má navyše štát na dosah aj dohodu s ruským plynárenským gigantom Gazprom ohľadne lacnejšieho nákupu suroviny. Pri rokovaniach sa podľa našich zistení spresňujú už len detaily. Dohoda by pritom mohla v praxi znamenať nižšie platby Rusom, a teda nižšie straty pre SPP. „Už to, čo je teraz dohodnuté, stav zlepšuje,“ povedal Malatinský. Upravená zmluva s Gazpromom by sa mohla uzavrieť v najbližších týždňoch.

A práve táto dohoda by mohla znamenať definitívny vstup štátu do plynárenského podniku. Keď sa tak stane, získa viaceré možnosti. Bude môcť sám určovať ceny pre veľké podniky, či získa absolútnu moc na tvorení cien plynu pre domácnosti a malé podniky. Doteraz totiž návrhy valnému zhromaždeniu predkladalo predstavenstvo, kde mali väčšinu zahraniční akcionári. Nižšie ceny od Gazpromu by pritom mohli podľa analytika Inštitútu INESS Martina Vlachynského priniesť aj šancu na nižšie ceny pre konečných spotrebiteľov, teda napríklad domácnosti. Netrúfal si však odhadnúť, o koľko. O konečných cenách pre ľudí, ako aj pre malé podniky, totiž rozhoduje Úrad pre reguláciu sieťových odvetvi, ktorému šéfuje Jozef Holjenčík. A naň odkázal aj analytik Energy Analytics Michal Hudec.

Výlučná kontrola nad cenami plynu pre veľké podniky môže byť problém. Upozorňuje na to už spomínaný analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský. Ako totiž hovorí, tým, že Slovenský plynárenský podnik je jeden z najväčších, otvára sa možnosť dotovať podniky cez nižšie ceny plynu, ako na trhu sú. A na to upozorňuje aj opozičný poslanec Jozef Kollár (NOVA). „Vidím veľký priestor na to, že pôjde o poskytovanie výhodných cien najmä veľkým korporáciám,“ konštatoval. Aj podľa analytika J&T Banky Michala Šnobra si štát kupuje problémy. Bude musieť totiž rozhodovať aj cenách plynu pre domácnosti. Ako totiž hovorí, ceny nie sú na trhovej cene a stratu tak bude musieť znášať Slovenská republika. Verdikt Protimonopolného úradu o plánoch štátu vstúpiť do Slovenského plynárenského priemyslu je jedným z mnohých, ktoré sa musia naplniť, aby sa celý obchod mohol zrealizovať. Ako konštatuje hovorca Energetického a průmyslového holdingu Daniel Častvaj, zahrnuli ju do Rámcovej zmluvy, ktorú štát uzavrel s českým menšinovým akcionárom v decembri. „Túto podmienku je nevyhnutné naplniť, aby mohla byť transakcia definitívne potvrdená,“ konštatoval Častvaj. Medzi ďalšie podmienky pritom patrí už spomínaná dohoda s ruským Gazpromom, či uzavretie novej akcionárskej zmluvy vo vzťahu k novému akcionárskemu usporiadaniu štruktúry Slovenského plynárenského priemyslu. V dvoch hlavných dcérach, a to v spoločnosti Eustream a SPP-distribúcia, bude mať súčasný menšinový akcionár – EPH – síce menšinu, no manažérsku kontrolu v spoločnostiach. Termín dokončenia celého obchodu, teda prevzatia 49 percent akcií v matke SPP, zatiaľ nie je jasný.

Robert Fico

Čo obchodom získava štát

– stopercentný podiel v matke SPP a manažérsku kontrolu

– absolútnu kontrolu nad cenovými návrhmi pre domácnosti a malé firmy

– kontrolu nad určovaním cien plynu pre veľké priemyselné podniky

Daniel Kretinský

Čo znamená odchod z matky SPP pre EPH

– zbavuje sa stratového podniku

– zostáva mu manažérska kontrola v dcérskych spoločnostiach Eustream a SPP-distribúcia

– po dohode so štátom a vyplatením dividend získa peniaze na splatenie časti úveru, ktorý si zobral pri vstupe do SPP

 

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 4.2.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards