Slováci majú najvyššie výdavky na energie v Európskej únii (Hospodárske noviny)

Ako povedal dňa 24.1.2014 Martin Vlachynský z INESS, slovenská energetika má celý rad problémov – od nákladnej štátnej prenosovej sústavy, cez obnoviteľné zdroje, podporu uhlia, neefektívne štátne teplárenstvo, až po nákladnú a hlavne premenlivú a nevyspytateľnú reguláciu cien a pravidiel.

Slováci majú najvyššie výdavky na energie v Európskej únii (Hospodárske noviny)

Za energie platíme najviac v únii. Aspoň vzhľadom na to, koľko zarábame.

Náklady na elektrinu, plyn, teplo či pohonné látky tvoria viac než 16 percent z výdavkov našich domácností. Na porovnanie, v susednom Česku dávajú ľudia na energie len približne 10 percent zo všetkých výdavkov. Vyplýva to z analýzy Európskej komisie, ktorá porovnávala ceny v jednotlivých členských štátoch.

Naše ministerstvo financií tvrdí, že je to preto, lebo máme slabú kúpyschopnosť, čiže málo zarábame. A i keď v iných štátoch majú vyššie ceny, obyvatelia si môžu dovoliť viac. „Z tohto dôvodu je v západných krajinách podiel energií na celkových výdavkoch menší, kým v bývalých postkomunistických krajinách väčší,“ odkázal tlačový odbor.

Regulátor spochybňuje štatistiku

Ceny energií pre domácnosti u nás určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý už v minulosti čelil kritike za to, že platíme priveľa. Regulátor však aj v tomto prípade odmieta analýzy z Bruselu. „Európsky štatistický úrad nemá jednotnú metodiku a tieto výsledky nie sú dôveryhodné,“ odkázal hovorca úradu Miroslav Lupták.

Ministerstvo financií zase hovorí o tom, že samotné ceny sú pri tejto štatistike až druhoradé a naše zlé umiestnenie je spôsobené skôr krízou. V horších časoch totiž ľudia menej zarábajú a viac šetria. „Keďže schopnosť domácností šetriť na výdavkoch za energie je obmedzená, došlo v tomto období k nárastu podielu týchto zložiek na celkových výdavkoch,“ odkázali z ministerstva.

Štatistika sa zmení

Faktom však je, že krízu cítia aj ďalšie štáty a v niektorých z nich sú ešte nižšie platy než u nás. Napriek tomu krajiny ako Bulharsko či Rumunsko, kde sú platy ešte podstatne nižšie než u nás, skončili v rebríčku za nami. „Slovenská energetika má celý rad problémov – od nákladnej štátnej prenosovej sústavy, cez obnoviteľné zdroje, podporu uhlia, neefektívne štátne teplárenstvo, až po nákladnú a hlavne premenlivú a nevyspytateľnú reguláciu cien a pravidiel,“ zhodnotil analytik INESS Martin Vlachynský.

Nepriaznivá štatistika by sa však mohla zmeniť. Brusel totiž porovnával ceny v rokoch 2008 až 2012. Od januára však naše domácnosti platia už o sedem percent menej za elektrinu a o 0,23 percenta menej za plyn.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 24.1.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards