Brusel zdraží slovenský priemysel (Hospodárske noviny)

Podľa Martina Vlachynského z INESS môže byť obchod s emisnými povolenkami kontraproduktávny. Môže viesť k ďalšiemu poklesu výroby, a teda aj k nižšej produkcii emisií, čo zase zníži záujem o emisenky, povedal pre Hospodárske noviny dňa 8.12.2013.

Brusel zdraží slovenský priemysel (Hospodárske noviny)

Európska komisia chystá spustenie obchodu s emisnými povolenkami. Slovenské firmy jej kroky kritizujú.

Európska komisia opätovne spúšťa obchod s emisnými povolenkami. Po tom, čo Brusel obchod s nimi zastavil (takzvaný backloading), chystá zníženie objemu ich uvoľňovania natoľko, aby sa ich cena zvýšila. Veľké podniky sa na tieto kroky pozerajú kriticky. „Realizácia backloadingu s najväčšou pravdepodobnosťou zvýši ceny energií,“ konštatuje hovorca U. S. Steelu Košice Ján Bača. Ako pokračuje, práve ceny energií sú tým, čo ich oproti svetovej konkurencii znevýhodňuje. V hutníckom priemysle je každý zásah do podmienok emisného obchodovania kritický. To, koľko emisných povoleniek potrebujú nakúpiť, totiž oceliari musia vedieť niekoľko rokov dopredu. Neustále zásahy do systému preto ohrozujú aj kľúčové investície.

Konkurencia vo výhode

Reforma emisného obchodovania znemožňuje plánovanie aj ďalším gigantom slovenského priemyslu. „Náklady vyplývajúce z nových alebo existujúcich regulácií a nariadení vytláčajú investície a investorov mimo územia Európskej únie,“ hovorí výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Združenie slovenských firiem, ktoré zamestnávajú viac ako 500 ľudí varujú, že USA, Čína, India či Rusko nemusia emisné kvóty sledovať, a tak majú v konkurenčnom boji veľkú výhodu.

V stredu budú v Bruseli hlasovať o tom, ktorý harmonogram uvoľňovania obchodu Európska únia zavedie. „Komisia predložila niekoľko možností časového profilu uvoľňovania objemov predaja,“ povedala HN Mirna Bartoz z oddelenia Európskej komisie pre životné prostredie. Šesť možností, medzi ktorými budú europoslanci vyberať, má cenu emisných povoleniek zvýšiť. „Pre Slovensko je akceptovateľná pozícia Európskeho parlamentu hovoriaca, že počas obdobia rokov 2013 – 2020 sa bude môcť zasiahnuť do systému len raz a dočasne sa môže stiahnuť maximálne 900 miliónov kvót,“ zdôrazňuje Stanislav Jurikovič, hovorca ministerstva hospodárstva.

Má význam?

Najpravdepodobnejší je však variant, kedy bude objem predaja určovať Brusel každý rok, podľa prognóz priemyselnej produkcie na ďalší rok. Odborníci však takúto možnosť kritizujú. Podľa nich je backloading ako taký kontraproduktívny. „Môže viesť k ďalšiemu poklesu výroby, a teda aj k nižšej produkcii emisií, čo zase zníži záujem o emisenky,“ dodáva Martin Vlachynský.

Tomáš Lemešani

Hospodárske noviny, 8.12.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards