Štát zadĺžil svoju firmu. Aby nemusel šetriť na sebe (Hospodárske noviny)

Pološtátna firma bude musieť platiť aj úroky z pôžičky. Podľa Radovana Ďuranu z INESS tie znížia budúce dividendy. Vláda si tak už dnes ukrojí z budúceho koláča, povedal dňa 9.10.2013 pre Hospodárske noviny.

Štát zadĺžil svoju firmu. Aby nemusel šetriť na sebe (Hospodárske noviny)

Volebný rok 2016: na Slovensku rastú dane a štát masívne škrtá výdavky, aby dal dokopy niekoľko miliárd eur.

Volebný rok 2016: na Slovensku prudko rastú dane a štát masívne škrtá výdavky, aby dal dokopy niekoľko miliárd eur. Jeho dlh totiž prekonal kritickú hranicu. Tak presne tomuto scenáru sa snaží vyhnúť vláda Roberta Fica, ktorá ide vytiahnuť vyše 300 miliónov eur z pološtátneho podniku Západoslovenská energetika. Firma totiž po prvýkrát vo svojej histórii vydala v pondelok dlhopisy za 630 miliónov eur. V praxi to znamená superdividendu pre štát. „Áno, očakávame výplatu tejto dividendy, a preto sme aj súhlasili s vydaním dlhopisov,“ potvrdila pre HN hovorkyňa Fondu národného majetku Miriam Žiaková.

Zníženie budúcich zárobkov

Faktom však je, že sa tak paradoxne zadlží, aby štát mohol svoj dlh znížiť a udržať ho tesne pod hranicou 57 percent. Jej prekročenie totiž vládu núti predložiť vyrovnaný rozpočet. „Vláda sa snaží vyhnúť prísnym hraniciam dlhovej brzdy, a preto sa snaží získať hotovosť všade, kde sa dá,“ zhodnotil analytik INESS Radovan Ďurana. Pre samotnú firmu to však nebude zadarmo. Ako ďalej Ďurana upozorňuje, z pôžičky bude musieť platiť úroky. A o tie sa podľa neho znížia dividendy, ktoré mohla v budúcnosti dostať štátna kasa. „Vláda si tak už dnes ukrojí z budúceho koláča.“
 

Nie sú jediní

Nejde však o jediný prípad. Takto sa musia štátu poskladať aj ďalšie podniky, v ktorých má podiel. A to Slovenský plynárenský priemyse či Stredoslovenská energetika. Celkovo mu takto pošlú 400 miliónov eur. Najväčším prispievateľom je práve ZSE.

Takmer dokonalý trik, ako udržať verejný dlh, má aj svoj háčik. Pološtátna firma bude musieť platiť aj úroky z pôžičky. „Tie znížia budúce dividendy. Vláda si tak už dnes ukrojí z budúceho koláča,“ upozornil Ďurana. Navyše sa podľa neho aj oslabí motivácia politikov hľadať úspory. Ak by si totiž štát nepomohol pôžičkou svojej firmy, musel by výrazne šetriť na svojej spotrebe.

Práve preto by podľa Ďuranu bolo transparentnejšie, keby sa do verejného dlhu počítali aj pôžičky štátnych firiem. Ministerstvo financií sa na druhej strane bráni, že už dnes šetrí dostatočne.

„Výdavky štátneho rozpočtu sú za deväť mesiacov tohto roka o takmer 900 miliónov eur nižšie ako za rovnaké obdobie minulého roka,“ odkázal riaditeľ tlačového odboru ministerstva Radko Kuruc. Napriek tomu však hrozí, že náš dlh porastie rýchlejšie, než vláda plánovala, a bude preto musieť sekať výdavky ešte viac. Zatiaľ jej môže okrem superdividendy pomôcť aj lepší výber daní.

Do štátneho rozpočtu má v tomto a budúcom roku pritiecť o 100 miliónov eur viac, než boli pôvodné odhady. A v neposlednom rade k stabilite verejných financií prispejú aj živnostníci a firmy, ktorí od začiatku tohto roku platia vyššie dane a odvody.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 9.10.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards