Americký „shutdown“ po našom: Na Slovensku by mal podobu rozpočtového provizória (Aktualne.sk)

Neschválenie rozpočtu by v našich podmienkach  znamenalo chod verejnej správy v rozpočtovom provizóriu, povedal pre portál Aktualne.sk dňa 7.10.2013 Radovan Ďurana z INESS. Ako povedal, nič prevratné by sa preto neudialo.

Americký „shutdown“ po našom: Na Slovensku by mal podobu rozpočtového provizória (Aktualne.sk)

Keďže demokrati v americkej Snemovni reprezentantov odmietli návrhy republikánov na čiastočné obnovenie funkcií ochromenej štátnej správy, „shutdown“ v USA naďalej pokračuje. Bol by ale podobný stav možný aj na Slovensku? Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Iness Radovana Ďuranu by mal v slovenskom prevedení podobu rozpočtového provizória. Pre krajinu by to znamenalo značné obmedzenie investícií i zastavenie čerpania eurofondov.

Neschválenie rozpočtu by v našich podmienkach  znamenalo chod verejnej správy v rozpočtovom provizóriu. „Nič prevratné by sa preto neudialo,“ hodnotí analytik Iness-u Radovan Ďurana slovenskú verziu shutdownu.

Štát by v takomto prípade musel hospodáriť na základe parametrov rozpočtu z predchádzajúceho roka. Takáto situácia by trvala dovtedy, kým by poslanci neschválili návrh nového rozpočtu.

Vplyv odstávky federálnych úradov v USA bude mať dopad aj na ekonomiku krajiny. V prípade, že to bude iba pár dní, nemusí byť podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša fatálny. "Odhady sa pohybujú od - 0,1 do -0,3 percentuálneho bodu HDP. Dlhšia odstávka by už bola negatívnejšia,“ uviedol.

Na Slovensku odstavenie úradov síce nehrozí, počas rozpočtového provizória by však každý
mesiac putovala na mzdy, sociálne dávky a dôchodky iba dvanástina rozpočtu z predchádzajúceho roka.

Okrem domácich investícií sú v prípade rozpočtového provizória ohrozené aj peniaze z eurofondov. Počas tohto výnimočného stavu je ich čerpanie totiž pozastavené.
 

Simona Blehová

Aktualne.sk, 7.10.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards