Minimálna mzda výrazne stúpne (Sme)

Slovensko môže mať vyššiu minimálnu mzdu len za cenu vysokej nezamestnanosti, komentoval zvýšenie minimálnej mzdy pre denník Sme dňa 2.10. 2013 Ján Dinga z INESS.

Minimálna mzda výrazne stúpne (Sme)

O vyše štrnásť eur sa od budúceho roku zvýši minimálna mzda. Vláda ju zvýšila najciteľnejšie za posledné štyri roky. Mesačný plat najmenej zarábajúcich bude 352 eur.

BRATISLAVA. Od roku 2009 sa u nás tak výrazne nezvyšovala minimálna mzda, ako sa zvýši od januára budúceho roka. Stúpne o štrnásť eur, teda vyše štyri percentá a bude vo výške 352 eur mesačne.

„Vláda zobrala zodpovednosť na svoje plecia,“ povedal po rokovaní vlády premiér Robert Fico. Práve on presadil také výrazné zvýšenie minimálnej mzdy. Pôvodne totiž ministerstvo práce navrhlo zvýšenie o 8,2 eura, neskôr svoj návrh upravilo.

Platy na úrovni blízko minimálnej mzdy sú najmä v textilnom priemysle, reštauráciách, zdravotníctve či maloobchode. Vyplýva to z údajov portálu Platy.sk.

Môže viesť k prepúšťaniu

Firmy aj analytici varujú, že výrazné zvýšenie minimálnej mzdy môže mať negatívny vplyv na nezamestnaných s nízkym vzdelaním či ľudí, ktorí za minimálny, alebo len o niečo vyšší plat robia. Rast minimálnej mzdy môže viesť aj k prepúšťaniu, tvrdia.

„Slovensko môže mať vyššiu minimálnu mzdu len za cenu vysokej nezamestnanosti,“ hovorí analytik inštitútu INESS Ján Dinga. Inštitút navrhol, aby sa pre zamestnancov s nízkym príjmom zaviedla odvodová úľava.

Šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov Rastislav Machunka nepovažuje schválené zvýšenie minimálnej mzdy za primerané: „Ohrozí to najmä ľudí, ktorí si potom nebudú vedieť nájsť prácu.“

Ak sa zákonom stanoví minimálna platová hranica, ktorú firma musí platiť, môže to viesť k prepúšťaniu či čiernej práci, hovorí Ivana Molnárová, šéfka portálu Profesia.sk. Keď zamestnávateľ jednej skupine zamestnancov na plate pridá, tak inej ju podľa Molnárovej zníži. Buď niekoho prepustí, alebo nezoberie nového človeka.
Nie všetky štáty ju majú

Väčší podiel ľudí, ktorí v platovom prieskume priznali nižší príjem ako 400 eur, je v okresoch Turčianske Teplice, Banská Štiavnica, Snina, Poltár, Revúca, Krupina, Veľký Krtíš, Trebišov, Bardejov, ale aj Čadca.

„Minimálna mzda sa týka iba dvoch až troch percent pracujúcich. Na druhej strane hrubý plat do 400 eur je realitou u každého desiateho zamestnaného Slováka,“ povedala analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Minimálna mzda pritom nie je nástroj, ktorý majú všetky krajiny Európskej únie, upozorňuje Sadovská. Nemajú ju napríklad Nemci, Rakúšania, Fíni ani Švédi.

„Buď ju niektoré štáty nemajú vôbec alebo ju majú špecificky upravenú a vzťahuje sa iba na niektoré sektory či zamestnania,“ hovorí. Ide podľa nej najmä o krajiny, ktoré majú nižšiu nezamestnanosť.

Veronika Folentová

Sme, 2.10.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards