V Bardejove je bez práce 20 percent ľudí. Stavajú piaty hypermarket (Korzár)

O úspešnosti tohto kroku vždy rozhodnú zákazníci v závislosti od toho, ktorý obchod pri nákupoch uprednostnia, povedal pre regionálny denník Korzár dňa 14.8.2013 Ján Dinga z INESS.

V Bardejove je bez práce 20 percent ľudí. Stavajú piaty hypermarket (Korzár)

Na Duklianskej ulici v Bardejove rastie ďalší hypermarket. V poradí piaty v meste, kde je viac ako 20–percentná nezamestnanosť. Takmer polovica produktívneho obyvateľstva je navyše zamestnaná mimo mesta. Aká je kúpna sila Bardejovčanov? Je päť hypermarketov veľa alebo málo? Opýtali sme sa v uliciach Bardejova.

BARDEJOV. Príchod obchodného reťazca do mesta je spojený s novými nákupnými možnosťami, bohatou ponukou výrobkov, novými značkami, servisom, ako aj doplnkovými službami.

V neposlednom rade aj so vznikom nových pracovných miest. Na druhej strane, v okrese s priemernou mesačnou mzdou 586 eur, kde na jedno voľné pracovné miesto pripadá 25 nezamestnaných, je otázne, či ponuka neprevyšuje dopyt a či počet hypermarketov nie je väčší ako potenciál kúpnej sily jeho obyvateľstva.

„Myslím si, že v Bardejove je tých hypermarketov už dosť. Ak sú ľudia, ktorí to schvália, nedá sa s tým nič robiť a  musíme to akceptovať. Nie je to však dobre. U ľudí sa pestuje stádovitosť, stráca sa osobný kontakt. Človek z hypermarketu niekedy odchádza bez toho, aby stretol iného človeka, napríklad aj na pokladni. Je to doslova robotizované,“ odpovedal na našu otázku či je päť hypermarketov v Bardejove veľa alebo málo a aká je kúpyschopnosť obyvateľov, Bardejovčan Slavomír Katušin.

„Povedala by som, že na terajšie pomery je ich dosť. Dôchodky sú nízke, mladí nemajú robotu, rodiny sú porozbíjané, čoraz viac ľudí z mesta odchádza,“ komentovala naše anketové otázky Mária Onderčová.
Zarobia vo svete, míňajú doma

„Môj názor je jednoznačný. Kúpyschopnosť Bardejovčanov je chvalabohu dobrá. A to vďaka tomu, že väčšina robí kdekade po svete, ale peniaze míňajú tu, doma. Ja do supermarketov nechodím, ale ak tam náhodou zájdem, vždy tam vidím množstvo ľudí nakupovať. Myslím si, že päť hypermarketov je veľa, ale zrejme to ešte nie je dosť. Je to čudné, ale ľudia, ktorí ich stavajú a projektujú zrejme vedia, čo robia,“ reagoval ďalší respondent našej ankety Andrej Holováč z Bardejova.

„Vzhľadom na tie platy, ktoré tu v okrese Bardejov majú ľudia, by sa peniaze, ktoré sa vložia do stavby obchodných reťazcov a rovnako aj pozemky jednoducho mali využiť inak. Kúpna sila je slabá, aj dva supermarkety by boli v našom meste veľa, to je môj názor,“ povedal nám Jozef Klimčák.
Bez práce je každý piaty obyvateľ

Evidovaná miera nezamestnanosti predstavovala v okrese Bardejov na konci prvého polroka 2013 úroveň 20,27 percenta.

Bez práce a zároveň schopný nastúpiť do zamestnania ihneď, je tak v tomto okrese každý piaty ekonomicky aktívny obyvateľ.

„Viac ako dve tretiny nezamestnaných Bardejovčanov je vo veku 25 - 54 rokov, približne 30 percent má do 24 rokov a asi desať percent nad 55 rokov. Navyše, takmer 57 percent z celkového počtu bardejovských uchádzačov o prácu je evidovaných na úradoch práce dlhšie ako jeden rok,“ hovorí ekonomická analytička Eva Sadovská.

V Bardejovskom okrese bolo na konci júna evidovaných 325 voľných pracovných miest.

„Na jedno voľné pracovné miesto tak v tomto okrese pripadalo 25 nezamestnaných. Priemerná mesačná mzda je v rámci SR najnižšia v Prešovskom kraji, kde počas 1. štvrťroka 2013 dosahovala úroveň 586 eur,“ dodala E. Sadovská.
Názor

Čo hovoria analytici

Podľa analytika Jána Dingu z inštitútu Iness bude to, či sa oplatí stavať aj v menšom meste hypermarket v konečnom dôsledku vždy na podnikateľskom rozhodnutí a riziku firmy.
„O úspešnosti tohto kroku vždy rozhodnú zákazníci v závislosti od toho, ktorý obchod pri nákupoch uprednostnia.“
Na rentabilitu stavby nových hypermarketov podľa neho nemusí mať vplyv len ich doterajší počet a kúpyschopnosť obyvateľstva.
„Ide aj  o ponúkaný sortiment, ceny či spádovú oblasť zákazníkov, ktorí sú za nákupmi ochotní cestovať z okolitých obcí.“

Korzár, 14.8.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards