Paroplyn z Malženíc mieri do Turecka (Finweb)

Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 26.7.2013 Martin Vlachynský z INESS, ceny sú dnes na minime. A plyn ako vstupná surovina pre elektráreň v Malženiciach je, naopak, príliš drahý

Paroplyn z Malženíc mieri do Turecka (Finweb)

Nemecký koncern E.ON zvažuje, že rozmontuje paroplynovú elektráreň v Malženiciach a presťahuje ju. Dôvodom má byť to, že fabrika na Slovensku prerábala a Nemci ju preto odstavili. Teraz ju podľa denníka Wall Street Journal chcú rozobrať a presunúť na iné miesto. Podľa zdroja WSJ by tak novú elektráreň mohlo získať Turecko.

„Ak prepočty E.ON dokážu, že presun sa ekonomicky oplatí, elektráreň môžu presťahovať do Turecka, kde je atraktívnejší trh s rastúcim dopytom po energiách,“ uvádza WSJ. Spoločnosť Západoslovenská energetika, ktorej akcionárom je E.ON, sa včera k téme možného presunu paroplynu nevyjadrila.

Logický krok
Len pred dvomi týždňami pritom spoločnosť oznámila, že svoju fabriku v Malženiciach v októbri zakonzervuje, pretože sa im prevádzka neoplatí. Paroplynový cyklus za 400 miliónov eur totiž vyrábal elektrinu za vyššie náklady, než je cena na burze. „Ceny sú dnes na minime. A plyn ako vstupná surovina pre elektráreň v Malženiciach je, naopak, príliš drahý,“ vysvetlil analytik INESS Martin Vlachynský.

Presťahovanie paroplynu by bolo preto logickým krokom. Zatiaľ čo u nás máme momentálne dosť elektrární, turecký trh by ešte uživil ďalšie. Zaujímavosťou je, že paroplyn v Malženiciach s výkonom 430 megawattov nevydržal v prevádzke ani tri roky.

Problémy majú aj ďalší
Malženice však nemusia byť poslednou elektrárňou, ktorá na Slovensku skončí. Taliansky akcionár v Slovenských elektrárňach, spoločnosť Enel, ohlásila, že zatvorí aj tepelnú elektráreň Vojany v okrese Michalovce.

Fabrika vyrába energiu spaľovaním uhlia a podobne ako v Malženiciach, aj vo Vojanoch prevyšujú náklady predajnú cenu.

Firme navyše prekáža štátna regulácia. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž od januára plánuje zaviesť nový poplatok pre výrobcov elektriny. Tí budú musieť po novom platiť správcom sústav 50 centov za každú vyrobenú megawatthodinu energie. Slovenské elektrárne tvrdia, že nová tarifa položí elektráreň vo Vojanoch na kolená a o prácu príde 500 ľudí.

Hospodárske noviny, 26.7.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards