Kde úradník vymýšľa, súkromník koná

Dve nenápadné správy prebehli pred nedávnom slovenskými médiami.

 

Kde úradník vymýšľa, súkromník koná

Tá prvá bola o americkom operátorovi FreedomPop, ktorý chce ponúkať volania a SMS zdarma – bez paušálov, kreditov či reklám. Využíval by na to existujúcu 3G sieť na ktorej by postavil čisto dátové hovory. To by mu malo umožniť výrazne stlačiť náklady. Príjmy sú plánované z predaja doplnkových služieb ako je viac voľných minút či dát. Základný balík zdarma ponúka 200 minút hovorov, 500MB dát a nekonečne správ.

Operátor plánuje spustiť služby na konci leta. V Európe zatiaľ Brusel špekuluje, ako operátorom (ktorým oligopolné postavenie zaručujú jednotlivé štáty obmedzeným vydávaním licencii) nanútiť také ceny, aké si predstavuje.

Druhou bola správa zo Slovenska – na novších navigáciách istej značky je možné využívať príjem aktuálnych informácii o dopravných obmedzeniach na cestách. Tá sa zisťuje automaticky monitoringom plynulosti pohybu zazmluvnených vozidiel, nie je teda treba nikam volať ani vkladať údaje.

Užívatelia mobilných zariadení so systémom Android podobnú službu poznajú už dlho. Google monitoruje prejazd áut na základe vyhodnocovania pohybu užívateľov Google maps a v niektorých krajinách aj využíva aj cestné senzory, alebo zazmluvnené autá. Takto vie poskytovať nielen aktuálne informácie o hustote premávky, ale na základe existujúcej štatistiky aj predikovať vývoj premávky.

Pritom slovenská vláda plánuje vybudovať Národný systém dopravných informácií s prakticky totožnou úlohou. Ten má stať daňových poplatníkov závratných 150 miliónov eur (viac ako dvojnásobok toho, čo plánuje vláda vybrať vyššími odvodmi na živnostníkoch, respektíve viac ako plánuje vybrať zodvodnením dohodárov). Môžeme len dúfať, že služba poskytne niečo viac, ako je už dnes dostupné. Minimálne sa však môžeme pýtať, čo bolo spravené pre to, aby sa aspoň naplno využili všetky dostupné a existujúce alternatívy, z ktorých mnohé sú zdarma.

Stačí ponechať priestor na inovácie a súkromné iniciatívy rýchlo začnú napĺňať sny úradníkov. Mnohé veci sa dajú robiť dobrovoľne, s menšími nákladmi a hlavne, platenými z peňazí súkromných investorov. Na zabitie inovácii pritom netreba veľa. Už samotná iniciatíva štátu vybudovať konkurenčný projekt z daní stačí. Súkromný investor, ktorý musí bojovať o zákazníkov, nemôže konkurovať štátnemu projektu, ktorý si príjmy bezprácne zabezpečí z daní a tak sa do ničoho radšej ani nepustí.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards