Dlhu sa tak skoro nezbavíme (Hospodárske noviny)

Radovan Ďurana z INESS dňa 25.4.2013 odpvedal čitateľom HNonline aj na otázky o dlhovej  brzde, verejnom dlhu a šetrení.

Dlhu sa tak skoro nezbavíme (Hospodárske noviny)

Analytik INESS Radovan Ďurana odpovedal čitateľom hnonline.sk:

Čo sa stane, ak sa aktivuje dlhová brzda? Čo to pre Slovensko znamená?
Dlhová brzda sa dá zredukovať na jediné zaujímavé číslo – 57 percent HDP. Po oznámení prekročenia tejto hranice by nasledujúci rok mala vláda predložiť vyrovnaný rozpočet. Dnes vláda hľadá úspory, príjmy 560 mil. eur, aby zostavila budúcoročný rozpočet. Po prekročení tejto hranice by to boli 2 mld. eur.
Predpokladám, že skôr sa prijmú zmeny v zákone, ako dôjde k uplatneniu tejto penalizácie.

Ako by mala vláda naložiť so súčasným dlhom?
Náš dlh presiahol dvojnásobok daní a odvodov, ktoré za rok zaplatíme. Dlhu sa tak skoro nezbavíme. Najprv treba zastaviť jeho rast vyrovnaním rozpočtu. My preferujeme obmedziť plytvanie a tak znižovať výdavky. Postupne sa dlhu zbavovať prebytkovým rozpočtom. Úrokové náklady už dnes prevyšujú dotáciu stredných a základných škôl dohromady.

Aký veľký je podľa vás priestor na šetrenie v budúcoročnom rozpočte?
Priestor na šetrenie je 27,6 mld. eur, to sú celkové výdavky verejnej správy. Keď sme robili „politicky priechodný“ zoznam úspor (treba povedať, že nebol dôsledný), dostali sme sa cez 1,5 mld. eur.

Hospodárske noviny, 26.4.2013
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards